شصتمین سالگرد ۱۶ آذر؛ جنبش دانشجویی از نگاه شما

حق نشر عکس 1

امسال شصتمین سالگرد کشته شدن مهدی شریعت رضوی، احمد قندچی و مصطفی بزرگ نیا، سه دانشجویی است که در محوطه دانشگاه تهران در اثر تیراندازی نیروهای دولت وقت کشته شدند. آن زمان ارتش و ماموران دولتی، تجمع دانشجویان معترض به سفر ریچار نیکسون، معاون رئیس جمهوری وقت آمریکا در دانشگاه را سرکوب کردند. کنفدراسیون دانشجویان ایرانی خارج از این کشور در همان سال ۱۶ آذر را روز دانشجو نامید.

به نظر شما فضای دانشگاه‌ها و فعالیت‌های دانشجویی چه تفاوتی با شصت سال پیش دارد؟ آیا هنوز جنبش دانشجویی به اندازه آن سال‌ها بر رویدادهای اجتماعی و سیاسی تاثیر گذار است؟

رضا فرجی دانا، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری درپیامی به مناسبت روز دانشجو گفته است که "نقد و پرسش‌گری، صیانت از آزادی بیان، حمایت از آزاداندیشی و فراهم آوردن زمینه‌های مشارکت فرهیختگان" از جمله موارد تغییرات و اصلاحات ساختاری مجموعه آموزش عالی خواهد بود. او همچنین خود را متعهد دانسته که زمینه احترام به حقوق قانونی دانشجویان را فراهم کند. فرجی دانا، دانشجویان را فرزندان خود خوانده و از آنها خواسته شرایط کنونی کشور را درک کنند.

به نظر شما بهبود شرایط دانشگاه‌ها و اجرای تغییرات مورد نظر وزیر علوم چگونه ممکن است؟

قرار است روز شنبه ۱۶ آذر حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران با دانشجویان دیدار و برای آنها سخنرانی کند. بهبود شرایط دانشگاه‌ها و باز کردن فضای دانشگاه‌ها از جمله قول‌های او برای دانشجویان بوده است. حسن روحانی پیشتر گفته بود که دانشگاه جای بیان اظهار نظر است و "باعث سرشکستگی یک دولت است که دانشجویش و یا استادش به خاطر بهانه‌جویی عده‌ای دم فرو بندد و نتواند اظهارنظر کند"

شرایط کنونی دانشگاه ها درایران را چطور ارزیابی می‌کنید؟ آیا بعد از روی کار آمدن دولت آقای روحانی، تغییری در وضعیت دانشگاه شما ایجاد شده است؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را از طریق فرم سمت چپ صفحه برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

phone_icon ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸
sms_icon ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۱۱۲۷ و ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۰۵۴۸
mail_icon shoma@bbc.co.uk
facebook_icon facebook.com/bbcshoma
twitter_icon bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.