میراث ماندلا برای جهان از نگاه شما

حق نشر عکس d

مراسم بزرگداشت رسمی نلسون ماندلا سه‌شنبه ۱۹ آذر، ۱۰ دسامبر در ورزشگاه ساکرسیتی در سووتو در حومه ژوهانسبورگ برگزار می‌شود. تعدادی از سران و چهره‌های شناخته شده از سراسر جهان در این مراسم شرکت می‌کنند.

در گذشت نلسون ماندلا، رئیس جمهوری پیشین آفریقای جنوبی و از رهبران مبارزه علیه رژیم آپارتاید واکنش های فراوانی را در سراسر دنیا بر انگیخته است. ماندلا از سال ۱۹۶۲ به دلیل مبارزه با نظام تبعیض نژادی حاکم بر آفریقای جنوبی به زندان افتاد و برای مدت ۲۷ سال زندانی بود. او اولین رئیس جمهوری سیاه پوست آفریقای جنوبی بود و از جمله سیاستمدارانی بوده است که به خاطر نقش برجسته‌اش در برقراری صلح در مناقشات مختلف، از احترام فوق العاده‌ای در سراسر جهان برخوردار است. بسیاری در آفریقای جنوبی به ماندلا به چشم "پدر ملت" می‌نگرند.

چه تصویری از نلسون ماندلا در ذهن شما ماندگار شده است؟ به نظر شما مبارزات و فعالیت‌های او چه دستاوردهایی داشته است؟

نلسون ماندلا، پس از آن که در سال ۱۹۹۹ از ریاست جمهوری کشورش کناره گیری کرد، به صورت مشهورترین سفیر و نماینده آفریقای جنوبی درآمد. برای مقابله با بیماری ایدز و ویروس اچ آی وی تلاش زیادی کرد و فعالیت های او بود که سبب شد آفریقای جنوبی به عنوان یکی از میزبان‌های جام جهانی فوتبال سال ۲۰۱۰ انتخاب شود.

نلسون ماندلا بابت فعالیت‌های خود از احترام جهانی گسترده‌ برخوردار است. او جوایز و نشان‌های متعدد افتخار دریافت کرده که جایزه صلح نوبل، مدال آزادی ایالات متحده و نشان عالی لنین شوروی از جمله آنهاست.

او در سال ۲۰۰۴ از صحنه سیاسی و اجتماعی کناره گیری کرد تا وقت بیشتری را با همسر و دوستان خود در آرامش بگذراند.

به نظر شما مبارزات آقای ماندلا چه تاثیری بر سایر جریان‌های آزادیخواهانه و برابری طلبانه در سراسر دنیا گذاشته است؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را از طریق فرم سمت چپ صفحه برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

phone_icon ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸
sms_icon ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۱۱۲۷ و ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۰۵۴۸
mail_icon shoma@bbc.co.uk
facebook_icon facebook.com/bbcshoma
twitter_icon bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.