مصرف بالای مواد آرایشی در ایران؛ تجربه‌ها و نظرهای شما

حق نشر عکس BEHROUZ MEHRI.AFP.Getty Images

ایران یکی از بالا‌ترین آمار مصرف مواد آرایشی را در جهان دارد. مطابق نتایج تحقیق موسسه آماری تی.‌ام. بی. ا. که در سال ۲۰۱۰ منتشر شده است، ایران رتبه دوم مصرف مواد آرایشی را پس از عربستان در خاورمیانه دارد. سهم مصرف کننده ایرانی از بازار لوازم آرایشی خاورمیانه، ۲ میلیارد و یکصد میلیون دلار، یعنی ۳۰ درصد کل این بازار است. مطابق این آمار، ایران هفتمین مصرف کننده لوازم آرایشی دنیاست.

همچنین آمار ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز، نشان می‌دهد که ۷۰ تا ۸۰ درصد موارد قاچاق در ایران، مربوط به اقلام آرایشی و بهداشتی است. کار‌شناسان بهداشت هشدار می‌دهند که در تولید انواع تقلبی محصولات آرایشی، گاهی از مواد سمی مانند سرب و آرسنیک استفاده می‌شود.

به نظر شما چرا مصرف مواد آرایشی در ایران زیاد است؟در جامعه‌ای که شما زندگی می‌کنید میزان مصرف مواد آرایشی چگونه است؟شما چقدر از مواد آرایشی استفاده می‌کنید؟ چقدر از خطرات بهداشتی احتمالی برخی از مواد آرایشی آگاه هستید؟ میزان مصرف شما چه تاثیری بر اقتصاد خانواده‌تان دارد؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را از طریق فرم سمت چپ صفحه برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

phone_icon ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸
sms_icon ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۱۱۲۷ و ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۰۵۴۸
mail_icon shoma@bbc.co.uk
facebook_icon facebook.com/bbcshoma
twitter_icon bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.