آیا 'حفظ وحدت ملی' از وظایف رسانه‌ها است؟

حق نشر عکس l
Image caption اظهارات مطرح شده در یک تلویزیون خصوصی در افغانستان با اعتراضاتی رو به رو شده است

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان، با انتقاد از بعضی از رسانه‌های این کشور گفته است که شماری از رسانه ها بر خلاف منافع ملی و مردم افغانستان کار می‌کنند. او گفت که برخی تلویزیون‌ها و رسانه‌ها سعی دارند "وحدت ملی ما را تخریب کنند، قوم و قوم بازی، زبان و زبان بازی راه اندازند، اگرچه هیچ اثری بر ملت افغانستان نمی‌کند."

به نظر شما هم آیا آنگونه که آقای کرزی می گوید بعضی رسانه‌ها عمداً به وحدت ملی در افغانستان آسیب می‌زنند؟

از نظر شما آیا وظیفه رسانه‌ها حفظ وحدت ملی است؟

آقای کرزی در اظهارات اخیرش از رسانه خاصی نام نبرد ولی در روزهای گذشته اظهارات مطرح شده در میزگردی با موضوع "درج هویت قومی در شناسنامه‌های شهروندان افغان" در یک تلویزیون خصوصی در افغانستان، توهین به یکی از اقوام افغان تلقی شد و اعتراضات گسترده ای به دنبال داشت. به دنبال افزایش اعتراض ها، دادستانی افغانستان از احضار افرادی که در آن برنامه سخنانشان توهین آمیز تلقی شده، خبر داد و گفت که هر رسانه ای که فعالیتش به ضرر منافع ملی باشد بسته خواهد شد.

به نظر شما عملکرد رسانه ها در افغانستان در پوشش خبرها و مطالب حساس قومیتی چگونه است؟

افغانستان در یک دهه گذشته، شاهد رشد رسانه های خصوصی بوده و برخی از دست اندرکاران رسانه ها از وضعیت آزادی بیان در این کشور راضی اند. رسانه‌های افغانستان با جرات دیدگاه‌ها و انتقادهای خود را مطرح می‌کنند و از حکومت در سطوح مختلف و حتی از خود آقای کرزی در مواردی انتقاد می‌کنند. آقای کرزی حمایت از آزادی بیان و مطبوعات آزاد را از دستاوردهای خود می‌داند.

به نظر شما واکنش دادستانی چه تاثیری در روند آزادی رسانه ها در افغانستان خواهد داشت؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را از طریق فرم سمت چپ صفحه برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

phone_icon ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸
sms_icon ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۱۱۲۷ و ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۰۵۴۸
mail_icon shoma@bbc.co.uk
facebook_icon facebook.com/bbcshoma
twitter_icon bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.