بدزبانی و هتاکی کاربران در شبکه های مجازی؛ نظرات شما

حق نشر عکس Reuters

هجوم گروهی از کاربران ایرانی به صفحات فیسبوکی لیونل مسی، بازیکن تیم ملی فوتبال آرژانتین و فرناندا لیما، مجری قرعه کشی جام جهانی برزیل در روزهای گذشته، بار دیگر توجه رسانه ها و کارشناسان را به عملکرد کاربران فضای مجازی جلب کرده است.

حجم زیاد بدزبانی‌ها، اهانت‌ها و در مقابل، ابراز شرمندگی و عذرخواهی گروه دیگری از کاربران ایرانی، انعکاس گسترده ای در برخی رسانه ها و شبکه های خبری جهان پیدا کرد؛ به طوری که حتی ابراز تاسف فدراسیون فوتبال ایران را نیز در پی داشت.

نظر شما درباره اتفاق اخیری که در صفحه های فیسبوکی لیونل مسی و فرناندا لیما افتاده، چیست؟ فکر می‌کنید چطور می‌توان از هتاکی و تهدید دسته جمعی برخی کاربران علیه یک فرد در فضای مجازی جلوگیری کرد؟

پیش‌تر هم کمپین کاربران ایرانی در شبکه های اجتماعی در مواردی مانند امضای دادنامه‌های آنلاین و فراخوان‌ برای حمایت از کاندیداهای خاص در رای گیری‌های مجازی، مورد توجه قرار گرفته بود.

آیا شما با چنین کمپین‌هایی در شبکه‌های مجازی موافق هستید؟

عده ای این قبیل رفتارها و بدزبانی‌ها در فضای مجازی را بازتاب دهنده فرهنگ اجتماعی افراد می دانند و نسبت به افزایش آن در میان کاربران ایرانی هشدار می‌دهند. برخی دیگر معتقدند که در میان کاربران اینترنت افرادی وجود دارند که با رفتارهای مخرب خودشان قصد جلب نظر دیگران را دارند و این مساله مختص کاربران ایرانی نیست.

در حال حاضر، در بعضی از کشورهای جهان اهانت کردن و افترا زدن در فضای مجازی با برخورد قضایی رو به رو می‌شود.

به نظر شما دلیل برخوردهای تخریبی و توهین آمیز در میان کاربران شبکه های مجازی چیست؟ آیا این گونه رفتارها را بازتاب دهنده فرهنگ جوامع در فضای واقعی می‌دانید؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را از طریق فرم سمت چپ صفحه برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

phone_icon ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸
sms_icon ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۱۱۲۷ و ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۰۵۴۸
mail_icon shoma@bbc.co.uk
facebook_icon facebook.com/bbcshoma
twitter_icon bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.