آزاد شدن تولید، فروش و مصرف ماریجوانا در اوروگوئه؛ نظرات شما

حق نشر عکس Getty Images

اوروگوئه اولین کشوری است که تولید، فروش و مصرف ماریجوانا در آن قانونی اعلام شده است. مجلس سنای این کشور سه‌شنبه، ۱۰ دسامبر، پس از دوازده ساعت بحث درباره لایحه دولت، آن را با ۱۶ رای موافق در مقابل ۱۳ رای مخالف تصویب کرد. طبق این قانون هر فرد بالای ۱۸ سال که نامش از قبل ثبت شده باشد، می‌تواند ماهانه ۴۰ گرم ماریجوانا بخرد. پیش از این، مواردی از "تحمل و مدارا" از سوی قانون در برابر مصرف "مواد مخدر سبک" در هلند و ایالت کلرادو آمریکا تجربه شده است.

نظر شما درباره قانونی شدن تولید، فروش و مصرف ماریجوانا چیست؟

آیا به نظر شما ممنوعیت مواد مخدر باعث کاهش مصرف آنها می‌شود؟

موافقان تصویب این لایحه می‌گویند قانونی کردن مصرف ماریجوانا و نظارت دولت بر آن، سودآوری قاچاق را کم می‌کند و فواید آن به جای آنکه به جیب قاچاقچیان و باندهای مافیایی برود، می‌تواند صرف امور عام المنفعه شود. آنها معتقدند: "این قانون مصرف ماریجوانا را تشویق نمی‌کند، مصرف ماریجوانا مدت‌هاست به عنوان یک واقعیت اجتماعی وجود دارد اما قانونمندی آن می‌تواند از عوارض اجتماعی مثل تشکیل باندهای تبهکار جلوگیری کند."

اما در مقابل، نهاد بین المللی کنترل مواد مخدر سازمان ملل متحد می گوید این تصمیم دولت اوروگوئه با قوانین بین‌المللی در تناقض است، سلامتی جوانان را به خطر می‌اندازد و "به گرایش زودرس آنها به اعتیاد کمک می کند". رهبر حزب مخالف دولت هم پیشتر گفته بود با در نظر گرفتن خطرات مصرف ماریجوانا، تصویب این لایحه مثل بازی کردن با آتش است.

آیا آزاد شدن استفاده برخی از مواد مخدر باعث کاهش قاچاق این مواد می شود؟ به نظر شما آزاد شدن ماریجوانا چه تبعاتی در جامعه خواهد داشت؟ آیا به نفع جامعه خواهد بود یا به ضرر آن؟

آیا طبقه بندی مواد مخدر و آزاد کردن استفاده از "مواد مخدر سبک" باعث کاهش مصرف "مواد مخدر سنگین" می‌شود؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را از طریق فرم سمت چپ صفحه برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

phone_icon ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸
sms_icon ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۱۱۲۷ و ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۰۵۴۸
mail_icon shoma@bbc.co.uk
facebook_icon facebook.com/bbcshoma
twitter_icon bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.