آیا دریافت مالیات می‌تواند مشکل کسری بودجه افغانستان را حل کند؟

حق نشر عکس Getty

افغانستان سال آینده به دلیل کاهش درآمد داخلی و همچنین کاهش کمک‌های خارجی با کسری بودجه مواجه است. بر اساس طرح بودجه‌ای که در پارلمان این کشور تصویب شده است، درآمد داخلی افغانستان معادل ۲.۳ میلیارد دلار پیش بینی شده که از این مقدار ۱.۸ میلیارد دلار باید از محل مالیات بر درآمد تامین شود.

به نظر شما دلایل کسری بودجه در افغانستان چیست؟ به نظر شما دولت چه راه‌هایی برای جبران کسری بودجه دارد؟

آیا فکر می‌کنید درآمد حاصل از مالیات می‌تواند به بحران کسری بودجه در افغانستان کمک کند؟

آمار دقیقی از میزان درآمد دولت افغانستان از محل مالیات در سال گذشته منتشر نشده است. وزارت مالیه افغانستان به بی بی سی گفته است امسال نود درصد مالیات بر درآمد‌ها از شرکت‌های داخلی و خارجی کوچک و بزرگ را جمع‌آوری کرده، اما برخی شرکت‌ها در تلاش فرار از پرداخت مالیات هستند. لغو مجوز فعالیت، جریمه و حکم ممنوع الخروجی از جمله مجازات‌هایی است که برای فرار از پرداخت مالیات تعیین شده.

گزارش رادیویی در این باره را بشنوید.

به نظر شما دولت افغانستان با شرکت‌هایی که در سال‌های گذشته مالیات نپرداخته و هنوز هم نمی‌پردازند چه باید بکند؟فعالیت سیستم دریافت مالیات در افغانستان را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ به نظر شما برای برقراری یک سیستم کارآمد دریافت مالیات از شرکت‌ها و شهروندان در افغانستان چه باید کرد؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را از طریق فرم سمت چپ صفحه برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

phone_icon ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸
sms_icon ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۱۱۲۷ و ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۰۵۴۸
mail_icon shoma@bbc.co.uk
facebook_icon facebook.com/bbcshoma
twitter_icon bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.