تلخ و شیرین‌های شبکه‌های اجتماعی در سال ۲۰۱۳ از نگاه شما

حق نشر عکس
Image caption واکنش طنزآمیز به اظهارات نتانیاهو درباره محدودیت پوشیدن شلوار جین در ایران در شبکه‌های اجتماعی

ویدیو طنزآمیزی درباره ممنوعیت رانندگی زنان در عربستان سعودی، "شیفت ایت، شیفت ایت"، ویدیو تبلیغاتی تعمیرگاه ماشین یک ایرانی ساکن لس آنجلس، و ویدیو "حیوانات چگونه غذا می‌خورند" در سال ۲۰۱۳ میلادی میلیون‌ها بار دیده شدند و لب‌های بسیاری را به خنده گشودند.

اما سرگرمی و طنز تنها ژانرهای پرمخاطب در شبکه‌های اجتماعی نبوده‌اند. ویدیویی که در آن یک فرمانده شورشیان سوریه قلب یک سرباز ارتش سوریه را "می‌خورد"، عکس‌هایی از شلوار جین پوشیدن ایرانیان خطاب به نخست وزیر اسرائیل، و سلفی اوباما و نخست وزیران دانمارک و بریتانیا در مراسم بزرگداشت نلسون ماندلا، تنها نمونه‌هایی از خبرسازان شبکه‌های اجتماعی در سال گذشته میلادی در سطح جهانی بودند.

به نظر شما خبرساز ترین وقایع در شبکه‌‌های اجتماعی جهان در سال ۲۰۱۳ چه بوده است؟ از میان عکس‌ها، ویدیوها یا موضوعاتی که در سال گذشته در شبکه‌‌های اجتماعی "داغ" شدند، کدام‌ جالب ترین، تلخ‌ترین یا تاثیر گذارترین بوده‌اند؟

با بالا رفتن ضریب نفوذ اینترنت در ایران و بسیاری از کشورهای دیگر جهان، شبکه‌های اجتماعی روز به روز بیشتر مورد استفاده شهروندان قرار می‌گیرند. ‌سایت‌های اجتماعی‌ای مانند توییتر، فیس بوک و گوگل پلاس این امکان را به کاربران اینترنت داده‌اند که بدون واسطه و در سریع‌ترین زمان ممکن به وقایع مختلف واکنش نشان دهند و صدای خودشان را به گوش بقیه برسانند. حتی در مواردی، برخی وقایع که در فضای شبکه‌های اجتماعی رخ داده‌اند، به رسانه‌های رسمی و بین‌المللی راه پیدا کرده‌اند.

اما با وجود مواردی مانند هزاران کامنت توهین آمیز ایرانیان روی صفحه‌ فیس بوک لیونل مسی فوتبالیست آرژانتینی، دستگیری وبلاگ نویسان و فعالان اینترنتی در برخی کشورها، و برخی نگرانی‌ها در مورد اینکه شبکه‌های اجتماعی جایگزین معاشرت‌های چهره به چهره شده‌اند، این سوال مطرح می‌شود که آیا جهان با وجود شبکه‌های اجتماعی جای بهتری شده است؟

به نظر شما شبکه‌های اجتماعی در سال گذشته میلادی چقدر در سطح جهان تاثیرگذار بودند؟ آیا فکر می‌کنید شبکه‌های اجتماعی در سال گذشته به پاسخگوبودن سیاستمداران و شنیده شدن صدای شهروندان کمک کردند، یا فکر می‌کنید باعث تنهاتر شدن آدم‌ها و نادیده گرفتن وقایعی شدند که در شبکه‌‌های اجتماعی مطرح نشدند؟

فکر می‌کنید چرا برخی موضوعات مطرح شده در شبکه‌های اجتماعی خبرساز شدند و به رسانه‌های رسمی و بین‌المللی راه پیدا کردند؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما در باره این موضوع شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را از طریق فرم سمت چپ صفحه برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

phone_icon ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸
sms_icon ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۱۱۲۷ و ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۰۵۴۸
mail_icon shoma@bbc.co.uk
facebook_icon facebook.com/bbcshoma
twitter_icon bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.