۲۰۱۴، سال انتظار در افغانستان؛ بیم‌ها و امیدهای شما

حق نشر عکس AFP

سال ٢٠١٤ میلادی برای مردم افغانستان، سالی سرنوشت‌ساز خواهد بود. در این سال ماموریت نیروهای خارجی حاضر در این کشور به پایان می‌رسد و نیروهای رزمی بین‌المللی باید افغانستان را ترک کنند. بحث درباره نتیجه این رویداد از ماه‌ها پیش به یکی از دغدغه‌های مردم افغانستان و سران کشورهای جهان تبدیل شده است. بیم و امیدهای مردم این کشور با از راه رسیدن سال جدید میلادی بیش از هر زمان دیگری به چشم می‌آید.

شما که در افغانستان زندگی می‌کنید چه برنامه‌ای برای سال ٢٠١٤ میلادی دارید؟ آیا به بهتر شدن وضعیت زندگی خود در افغانستان امیدوار هستید یا از خروج نیروهای بین‌المللی نگرانید؟

بسیاری از مهاجران افغان که پس از سقوط حکومت طالبان به کشور خود بازگشتند، حالا یکبار دیگر با دیده تردید به آینده نگاه می‌کنند و حتی به فکر مهاجرتی دوباره هستند. اما عده دیگری از افغان‌ها عقیده دارند با خروج نیروهای بین‌المللی آینده روشن‌تری در انتظار مردم این کشور خواهد بود. خیلی از آنهایی که برای سرمایه‌گذاری به افغانستان برگشتند این روزها منتظرند تا نتیجه خروج نیروهای نظامی از این کشور را ببینند و پس از آن درباره آینده فعالیت‌های اقتصادی خود تصمیم بگیرند.

شما آینده اقتصادی افغانستان را در سال ٢٠١٤ چطور می‌بینید؟ آیا فکر می‌کنید رونق اقتصادی به این کشور باز خواهد گشت یا اینکه آینده تیره‌ای در انتظار مردم است؟

در یک ماه گذشته بسیاری از صاحب نظران و شخصیت‌های فرهنگی افغان از بیم‌ها و امیدهای خود درباره سال ٢٠١٤ میلادی با عنوان "سال انتظار" برای ما نوشتند. نوشته‌های این افراد را می‌توانید در بی‌بی‌سی فارسی بخوانید.

شما هم از بیم‌ها و امیدهای خود در ارتباط با سال ٢٠١٤ میلادی، سال انتظار در افغانستان، برای ما بگویید.

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را از طریق فرم سمت چپ صفحه برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

phone_icon ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸
sms_icon ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۱۱۲۷ و ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۰۵۴۸
mail_icon shoma@bbc.co.uk
facebook_icon facebook.com/bbcshoma
twitter_icon bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.