تبلیغات گسترده به مناسبت سالگرد ۹ دی ۸۸؛ نظرات شما

حق نشر عکس FARS
Image caption در شهرهای مختلف مراسم سالگرد نه دی برگزار شد

در آستانه روز ۹ دی، حملات لفظی شدید اللحن مقام‌های حکومت و رسانه‌های دولتی در ایران به معترضان سال ٨٨ و به ویژه میرحسین موسوی و مهدی کروبی بیشتر شده است. از جمله فرمانده بسیج ایران "سران فتنه را مفسد فی‌الارض" خواند، و رسانه‌های دولتی از جمله صدا و سیما برنامه‌های متعددی با موضوع ۹ دی و اعتراضات ۸۸ برگزار کردند. انتشار ۹ جلد دایره المعارف فتنه ۸۸ و تهیه اینفوگرافیک ۲۲ گناه نابخشودنی فتنه گران سال ۸۸ در سایت رسمی آیت الله خامنه‌ای رهبر ایران، ازدیگر اقدامات تبلیغی در این باره بوده است.

به نظر شما دلیل طرح دوباره اتفاقات ۸۸ در سطح گسترده و تشدید حملات به رهبران جنبش سبز چیست؟ درباره تبلیغات امسال به مناسبت سالگرد ۹ دی ۸۸ چه فکر می‌کنید؟

علی مطهری در جلسه علنی مجلس روز یکشنبه ۸ دی، از حصر خانگی رهبران جنبش اعتراضی و صدور "احکام سختگیرانه" علیه زندانیان سیاسی سال ۸۸، انتقاد کرد و خواهان محاکمه همزمان محمود احمدی نژاد، میرحسین موسوی و مهدی کروبی شد. اظهارات آقای مطهری با اعتراض نمایندگان محافظه کار مجلس رو به رو شد و گروهی شعار "مرگ بر فتنه‌ گر" سردادند.

به نظر شما چرا رهبران معترضان به انتخابات ۸۸ را که سه سال است در حصر خانگی به سر می‌برند، محاکمه نمی‌کنند؟ آیا به نظر شما برخوردهای صورت گرفته با معترضان ۸۸ عادلانه بوده است؟

در روز عاشورای سال ۸۸، معترضان به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری تظاهراتی برپا کردند که با شعارهای تند علیه حکومت و آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر ایران همراه بود. در واکنش به این تظاهرات، حامیان حکومت ایران در روز ۹ دی تظاهراتی برگزار کردند که آن را نقطه عطفی در پایان جنبش سبز می‌خوانند.

آیا شما مشاهداتی از تظاهرات ۹ دی ماه سال ۸۸ دارید؟ به نظر شما تاثیر وقایع ۹ دی ۸۸ چه بوده است؟

حسن روحانی، رییس جمهوری ایران نیز با اشاره به نامگذاری روز ۹ دی ماه به عنوان روز بصیرت گفت که مردم زمانی که احساس کردند به باورها و ارزش‌های دینی و اعتقادی شان توهین شده و بیگانگان قصد دخالت دارند به حرکت در آمده و به بیگانگان پاسخ در خوری دادند. آقای روحانی در عین حال تاکید کرد که "بصیرت با توهین و افراطی گری سازگار نیست". او لازمه بصیرت را تشخیص دقیق شرایط زمان و مصالح کشور دانست و تاکید کرد در شرایطی که ایران در حال "مذاکره جدی با قدرت‌های جهانی ست، مصلحت اقتضا می‌کند بالاترین درجه وحدت و انسجام ملی" نشان داده شود.

نظر شما درباره این اظهارات آقای روحانی چیست؟ به نظر شما آیا در شرایط کنونی پرداختن به وقایع سال ۸۸ در حال حاضر در راستای منافع ملی ایران است؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را از طریق فرم سمت چپ صفحه برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

phone_icon ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸
sms_icon ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۱۱۲۷ و ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۰۵۴۸
mail_icon shoma@bbc.co.uk
facebook_icon facebook.com/bbcshoma
twitter_icon bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.

Page not found - BBC Persian