قانون کنترل محصولات دخانیات در افغانستان؛ نظرات شما

حق نشر عکس

بررسی لایحه کنترل محصولات دخانیات هفته گذشته در مجلس نمایندگان افغانستان مطرح شد اما به دلیل اختلاف نظرها به نتیجه نرسید. قرار شد کمیسیونی متشکل از نمایندگان هیجده کمیسیون مجلس این کشور تشکیل شود ومواد پیشنویس این لایحه را بررسی و برای تصویب در صحن مجلس آماده کنند. با تصویب این قانون استفاده از محصولات تنباکو در مکان های سرپوشیده ممنوع خواهد شد ومتخلفان به پرداخت ۳۰۰ افغانی (معادل ۵.۳ دلار آمریکایی) جریمه خواهند شد. همچنین مالیات واردات محصولات تنباکو افزایش پیدا خواهد کرد. درخواست از رسانه‌‎ها برای پخش مجانی تبلیغات ضد دخانیات از دیگر مواد این لایحه است.

آیا با تصویب قانون منع استعمال دخانیات در فضای عمومی سرپوشیده موافقید؟ فکر می کنید این قانون در صورت تصویب، به راحتی در افغانستان قابل اجرا باشد؟

برخی از اعضای مجلس با استفاده از محصولات تنباکو از جمله سگرت/سیگار، نصوار و قلیان حتی در مکان‌های سرباز هم مخالفت کرده و گفته‌اند که به اساس احکام شرعی و قانون اساسی افغانستان، استفاده از دخانیات باید به طور عموم و در همه سنین منع شود. مخالفان این گروه معتقدند که محدودیت استفاده از محصولات تنباکو در افغانستان نیاز به زمان دارد و یکباره ممکن نیست.

پیش از این نیز دولت افغانستان در مواردی مانند ممنوعیت استفاده از قلیان، محدودیت‌هایی برای استفاده از دخانیات ایجاد کرده اما این قوانین به طور کامل اجرا نمی‌شود.

در مورد حرف برخی از اعضای مجلس که گفته اند محصولات تنباکو حتی در مکان های سرباز هم بر اساس احکام شرعی باید ممنون اعلام شود، چه فکر می کنید؟

به نظر شما آیا می توان کلا مصرف محصولات تنباکو و دخانیات را در افغانستان ممنوع کرد؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را از طریق فرم سمت چپ صفحه برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

phone_icon ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸
sms_icon ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۱۱۲۷ و ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۰۵۴۸
mail_icon shoma@bbc.co.uk
facebook_icon facebook.com/bbcshoma
twitter_icon bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.