نظر شما درباره روند آزادی زندانیان بگرام چیست؟

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان دستور داده تا ۸۸ تن از زندانیان در بازداشتگاه بگرام آزاد نشوند.

هیات بررسی پرونده‌ زندانیان بگرام هفته گذشته دستور آزادی ۶۵۰ تن از زندانیان بگرام را به دلیل نبود دلایل کافی برای اثبات فعالیت‌های تروریستی داد. به دنبال آن، روز چهارشنبه ۱۱ جدی/دی دولت آمریکا از دولت افغانستان خواست که ۸۸ تن از این زندانیان آزاد نشوند. پس از آن به دستور حامد کرزی آزادی این ۸۸ نفر برای تحقیقات بیشتر به تعویق افتاد.

نظر شما درباره دستور آزادی ۶۵۰ نفر از زندانیان بگرام چیست؟ فکر می کنید دولت افغانستان چرا دستور آزادی آنها را صادر کرده است؟

دیو لپن، یکی از سخنگویان نیروهای آمریکایی در کابل درباره دستور آزادی ۸۸ نفر از این ۶۵۰ نفر گفته است: "هیات بررسی زندانیان بازداشتگاه بگرام فراتر از صلاحیت قانونی خود عمل کرده و دستور آزادی افرادی را داده است که تهدید واقعی امنیتی اند و شواهد زیادی برای تحقیقات بیشتر در موردشان و یا هم به دادگاه کشاندنشان وجود دارد."

اما عبدالشکور دادرس، عضو هیات بررسی پرونده های زندانیان بگرام گفته است که در جریان بررسی پرونده‌ها، تنها مدارک جرمی برای آنها معیار بوده است نه اعتراف و اطلاعاتی که آمریکاییها جمع آوری کرده اند.

نظر شما در مورد روند آزادی این زندانی‌ها چیست؟

با توجه به اینکه مسئولان آمریکایی می‌گویند برخی از این افراد تهدید واقعی امنیتی اند، فکر می کنید تأثیر آزاد کردن یا آزاد نکردن آنها بر امنیت افغانستان چه باشد؟

آزادی زندانیان متهم به فعالیت‌های تروریستی از سوی دولت افغانستان بارها انتقاد آمریکا و بعضی از نهادهای مدنی و گروه‌های مخالف دولت افغانستان را در پی داشته است. آمریکا، چند ماه قبل اداره زندان بگرام را بعد از تنش‌های زیادی به دولت افغانستان واگذار کرد. از آن پس مسئولیت نگهداری ۳ هزار و ۸۵ تن از زندانیان بگرام به دولت افغانستان واگذار شد اما نگهداری ۶۰۰ زندانی افغان و پنجاه زندانی که از کشور های دیگر هستند، همچنان به عهده آمریکا باقی مانده است.

دولت افغانستان می‌گوید هیچ کشوری حق داشتن زندان یا بازداشتگاه را در خاک افغانستان ندارد.

مقامات آمریکایی حالا می‌گویند آزادی این ۸۸ نفر رابطه آمریکا و افغانستان را به طور غیرقابل تصوری تیره خواهد کرد.

آیا شما با دخالت آمریکا در تعیین سرنوشت زندانیان افغان در این کشور موافقید؟ به نظر شما کنترل کامل زندان‌ها باید در دست چه کسی باشد؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را از طریق فرم سمت چپ صفحه برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

phone_icon ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸
sms_icon ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۱۱۲۷ و ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۰۵۴۸
mail_icon shoma@bbc.co.uk
facebook_icon facebook.com/bbcshoma
twitter_icon bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.