مراکز ترک اعتیاد در ایران؛ مشاهدات و نظرات شما

بحث مراکز نگهداری معتادان چند روزی است که بعد از گزارش‌های مفصل یکی از روزنامه‌ها در ایران بالاگرفته است. روزنامه شرق در گزارشی به اتفاقاتی پرداخته که در اردوگاه معتادان شفق رخ می‌دهد. وضعیت بهداشتی نامناسب، پذیرش بیش از ظرفیت و رفتار نامناسب با معتادان و حتی مرگ آنها در اثر بیماری‌های عفونی نمونه‌ای از شرایط مرکز ترک اعتیاد شفق، یا همان شورآباد سابق است.

گزارش بی‌بی‌سی فارسی را در این‌باره اینجا ببینید.

آیا شما یا اطرافیانتان مشاهده یا تجربه‌ای از وضعیت مراکز ترک اعتیاد دولتی در ایران دارید؟

اگر مشاهده‌ای از وضعیت این مراکز دارید، نحوه برخورد با معتادان در این مراکز چگونه است؟ کمبودها و مزایای این مراکز چیست؟ نحوه رسیدگی و نظارت مسئولان در این مراکز چگونه است؟

معاون درمان ستاد مبارزه با مواد مخدر در مصاحبه‌ای با روزنامه شرق گفته است که این ستاد در حال حاضر ماهانه ۴۰۰ میلیون تومان هزینه نگهداری معتادان در تهران را می‌دهد. مطابق ماده ۱۶ قانون مبارزه با مواد مخدر، معتادان متجاهر، یعنی معتادانی که از ظاهرشان می‌توان به اعتیاد آنها پی برد، به دستور مقام قضایی یک تا سه ماه در مراکز دولتی نگهداری می‌شوند.

علاوه بر مراکز دولتی، مراکز خصوصی درمان اعتیاد هم در شهرهای مختلف ایران مشغول به کار هستند.

آیا شما مشاهده یا تجربه‌ای از مراکز غیر دولتی با مجوز یا مراکز غیرقانونی ترک اعتیاد دارید؟ اگر مشاهده‌ای دارید، وضعیت این مراکز چگونه است؟

به نظر شما کارآمدترین روند برای ترک اعتیاد چیست؟ خانواده و اجتماع در کمک به درمان ترک اعتیاد چه نقشی می‌توانند داشته باشند؟

برنامه نوبت شما در روز سه شنبه، ۱۷دی (۷ ژانویه) به این موضوع اختصاص دارد.

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را از طریق فرم سمت چپ صفحه برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

phone_icon ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸
sms_icon ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۱۱۲۷ و ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۰۵۴۸
mail_icon shoma@bbc.co.uk
facebook_icon facebook.com/bbcshoma
twitter_icon bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.