فرار مغزها از ایران؛ نظرات و مشاهدات شما

حق نشر عکس Getty

رضا فرجی دانا، وزیر علوم ایران آمار خروج نخبگان را ۱۵۰ هزار نفر در سال و میزان ضرر ناشی از مهاجرت مغزها را سالانه ۱۵۰ میلیارد دلار عنوان کرده است. بر اساس آمار بنیاد ملی نخبگان ایران ۳۰۸ نفر از دارندگان مدال المپیاد و ۳۵۰ نفر از برترین‌های آزمون سراسری از سال ۸۲ تا ۸۶ به خارج مهاجرت کرده اند. آقای فرجی دانا می گوید با محاسبات دهه ۷۰ خورشیدی تربیت یک نفر نخبه برای ایران یک میلیون دلار هزینه دارد.

آیا شما تجربه یا مشاهده ای از مهاجرات نخبگان از ایران دارید؟ به نظر شما دلیل این مهاجرت ها چیست؟ دولت ایران چگونه می تواند این آمار را کاهش دهد؟ تاثیر فرار مغزها بر جامعه ایران چیست؟

وزیر علوم گفته که دولت با تحصیل فرزندان ایران در خارج کشور برای کسب علم مخالف نیست و "همه ما مرحله ای از زندگیمان را در غربت به سر بردیم تا بتوانیم به آب و خاک میهن خدمت کنیم."

اگر شما برای تحصیل به خارج از کشور رفته اید، قصد بازگشت به ایران پس از پایان تحصیلاتتان را دارید؟ آیا به نظر شما مهاجران نخبه باید بعد از تحصیل به ایران بازگردند؟ به نظر شما برای تشویق بازگشت نخبگان به ایران و استفاده از تخصص آنها چه امکاناتی باید فراهم شود؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را از طریق فرم سمت چپ صفحه برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

phone_icon ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸
sms_icon ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۱۱۲۷ و ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۰۵۴۸
mail_icon shoma@bbc.co.uk
facebook_icon facebook.com/bbcshoma
twitter_icon bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.