چقدر به نظام بانکی افغانستان اعتماد دارید؟

حق نشر عکس AFP

اداره بازرسی عمومی آمریکا برای بازسازی افغانستان (سیگار) در گزارش تازه خود اعلام‌ کرده که نظام بانکی افغانستان هنوز شکننده و بی‌ثبات است. در این گزارش آمده که قانون نظارت بر بانک‌ها به صورت سیستماتیک ضعیف است و این شامل ضعف در ظرفیت کارمندان، نظارت داخلی، حسابرسی، تحلیل اعتبارها و انطباق این فعالیت‌ها با قوانین است. بانکداری به ویژه بانکداری خصوصی در افغانستان پدیده جدیدی است و عمری کمتر از یک دهه دارد.

آیا به نظر شما نظام بانکی افغانستان در حال حاضر شکننده و بی ثبات است؟

چقدر از سیستم بانکی و خدماتی که بانک‌ها به ویژه بانک‌های خصوصی ارائه می‌دهند راضی هستید؟

در این گزارش آمده که محدودیت‌ها و عدم توانمندی بانک مرکزی افغانستان بر تمام فعالیت‌های بانکی این کشور سایه افکنده و نسبت به بروز خطر یک بحران بانکی دیگر همانندبحران کابل بانک دور از انتظار نیست. نزدیک به دو سال پیش شرکای اصلی کابل بانک مقداری از سپرده‌های مالی مردم را در بازار مسکن دبی سرمایه‌گذاری کرده بودند. رکود بازار مسکن در دوبی و ایجاد این نگرانی درباره سرنوشت پول‌های سرمایه گذاری شده باعث شد که که سیلی از مردم برای نقد کردن پول خود به کابل بانک مراجعه کنند و در نتیجه کابل بانک با کمبود نقدینگی مواجه شد.

شما چقدر به ثبات نظام بانکی افغانستان اعتماد دارید؟ چقدر حاضرید پول خودتان را در بانک‌های افغانستان پس انداز یا سرمایه‌گذاری کنید؟

در گزارش اخیر همچنین آمده که بعد از فرمان حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان در سال ۲۰۱۱ که حضور مشاوران خارجی را در بانک مرکزی افغانستان ممنوع کرد، نهادهای آمریکایی نیز کمک‌های خود را به بانک مرکزی افغانستان متوقف کرده‌اند.

آیا شما با حضور مشاوران خارجی در نظام بانکی افغانستان موافقید یا فکر می‌کنید فرمان رئیس جمهوری افغانستان برای ممنوعیت حضور این مشاوران تصمیم درستی بوده است؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را از طریق فرم سمت چپ صفحه برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

phone_icon ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸
sms_icon ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۱۱۲۷ و ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۰۵۴۸
mail_icon shoma@bbc.co.uk
facebook_icon facebook.com/bbcshoma
twitter_icon bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.

Page not found - BBC Persian