'طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده'؛ نظرات شما

حق نشر عکس isna

"طرح جامع جمیعت و تعالی خانواده" که از سوی ۵۰ نفر از نمایندگان مجلس ایران تنظیم شده است، به زودی در صحن علنی مجلس مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

به گفته احمد سالک رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، این طرح در راستای سیاست جدید جمعیتی و تاکید رهبر ایران بر افزایش جمعیت ایران تنظیم شده است.

این طرح شامل برنامه ریزی ها و قوانین مختلف برای تشویق به ازدواج، تشویق به داشتن فرزند بیشترو کاهش طلاق در سطوح دولت، رسانه‌ها، دادگاه‌های خانواده مراکز آموزشی و سیستم استخدامی کشور است.

در مقدمه این طرح به کاهش میزان باروری کل کشور اشاره شده و گفته شده است که رشد جمعیت در حدود حدود سال‌های ۱۴۱۵-۱۴۲۰ منفی خواهد شد و ساختار جمعیت ایران در ۲۰ سال آینده به سمت سالخوردگی خواهد رفت.

متن کامل این طرح را می‌توانید اینجا در سایت مرکز پژوهش های مجلس بخوانید: ( فایل پی دی اف)

آیا شما با سیاست‌های تشویقی ازدیاد جمعیت مانند طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده موافقید؟ آیا بر اساس مشاهدات شما رشد جمعیت در ایران رو به کاهش است؟ فکر می‌کنید رشد منفی جمعیت چه تبعاتی داشته باشد؟

طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده با مخالفت‌های زیادی از سوی فعالین حقوق زنان، برخی نمایندگان مجلس و بخشی از دولت روبرو شده است.

از جمله مواردی که مورد اعتراض قرار گرفته است، ماده ۱۰ این طرح است که مطابق با آن اولویت استخدام با مردان دارای فرزند، بعد مردان متاهل فاقد فرزند، بعد زنان متاهل دارای فرزند و بعد از آن مردان و زنان مجرد بدون فرزند است.

فاطمه رهبر رئیس فراکسیون زنان و خانواده مجلس در گفتگو با خبرگزاری فارس گفته این بند مغایر مواد ۳، ۲۰ و ۲۸ قانون اساسی ایران است که دسترسی ، امکانات و حقوق برابر برای همه شهروندان را در نظر گرفته است.

فعالین حقوق زن در نامه ای که به امضای ۶۵۰ نفر رسیده است گفته اند این طرح "دارای بندهای تاسف انگیزی در ارتباط با زندگی زنان است. از جمله این بندها می توان به حذف علنی زنان از اشتغال، دشوارتر کردن مسیر هم اکنون دشوار طلاق برای آنان و سختگیری های جدید در استفاده از وسایل پیشگیری از بارداری اشاره کرد."

آیا شما با دادن اولویت استخدام به مردان متاهل دارای فرزند موافقید؟ به نظر شما در اولویت آخر قرار دادن استخدام افراد مجرد بدون فرزند چه تاثیری می‌تواند داشته باشد؟ فکر می‌کنید سیاسیت‌های در نظر گرفته شده در این طرح برای کاهش طلاق و کم کردن استفاده از وسایل پیشگیری از بارداری چه تاثیری به دنبال خواهند داشت؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را از طریق فرم سمت چپ صفحه برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

phone_icon ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸
sms_icon ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۱۱۲۷ و ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۰۵۴۸
mail_icon shoma@bbc.co.uk
facebook_icon facebook.com/bbcshoma
twitter_icon bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.