'سقوط آزاد ایران در آلودگی هوا'؛ نظرات و مشاهدات شما

حق نشر عکس ugc
Image caption عکس از احسان از اصفهان، ۲۵ دی ۱۳۹۲

مشکل آلودگی هوا این روزها دیگر مشکل کلان شهر تهران نیست، بلکه شهروندان ساکن اهواز، کرمانشاه و بسیاری از مناطق ایران، از داشتن هوای پاک محروم هستند. شهر اصفهان در هفته‌های گذشته در هاله‌ای از مه نسبتا غلیظ فرورفته و هوای این شهر در وضعت هشدار قرار داشته است. حتی گزارش‌هایی از "بارش برف به رنگ قرمز یا خاکستری در برخی از مناطق" نگرانی‌هایی را در میان مردم این شهر ایجاد کرده است. شاخص آلودگی هوای تبریز هم در روزهای گذشته باز در وضعیت هشدار قرار گرفت.

اگر در ایران زندگی می‌کنید، مشاهدات شما از آلودگی هوا در محل زندگی تان چیست؟ آلودگی هوا چه مشکلاتی برای شما ایجاد کرده و چه تاثیری بر زندگی شما داشته است؟

خبرگزاری ایسنا به نقل از سعید متصدی، معاون منابع انسانی محیط زیست ایران، از "سقوط آزاد ایران در آلودگی هوا" خبر داده است. آقای متصدی گفته است: "هم اکنون وضعیت آلودگی هوا در سقوط آزاد قرار دارد و در ۸ سال گذشته عملکردها منجر به این شد که در اجرای زیست محیطی آلودگی هوا ۶۰ پله در دنیا سقوط کنیم." این اظهارات در آستانه هفته هوای پاک در ایران عنوان شده است. شعار امسال هفته هوای پاک که از جمعه ۲۷ دی ماه (۱۷ ژانویه) آغاز می شود "انرژی پاک، مسئولیت اجتماعی و آسمان آبی" است.

شما عملکرد مسئولان را در مقابله با افزایش آلودگی هوای ایران چطور ارزیابی می‌کنید؟

تشدید آلودگی هوای شهرهای مختلف در ایران شهروندان، مسئولین شهرها و حتی هنرمندان را به واکنش و اظهارنظر درباره مساله آلودگی هوا واداشته است.

رضا کیانیان، بازیگر سینمای ایران با انتقاد از اینکه چرا مردم در جریان گزارش‌های مربوط به آلودگی هوا قرار نمی‌گیرند پیشنهاد داده است که ستاد اضطراری برای وضعیت هوای تهران تشکیل شود.

داریوش مهرجویی، کارگردان سینمای ایران نیز در یادداشتی خطاب به معصومه ابتکار، رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست ایران نوشته است: " چرا هیچ‌گاه راهکاری، ضربتی و عملی و عملگرا ارایه داده نمی‌شود و درباره موضوع بسیار حساس آلودگی هوا همچنان به‌عنوان تز و نظریه‌ای انتزاعی صحبت می‌شود و آلودگی هوا همچنان پایدار و هر سال بد و بدتر می‌شود؟"

به نظر شما شهروندان، هنرمندان و سازمان‌های غیر دولتی هرکدام چه نقشی در کاهش آلودگی هوا می‌توانند ایفا کنند؟ فکر می‌کنید دولت چه اقدامات فوری می‌تواند برای حل بحران آلودگی هوا انجام دهد؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را از طریق فرم سمت چپ صفحه برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

phone_icon ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸
sms_icon ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۱۱۲۷ و ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۰۵۴۸
mail_icon shoma@bbc.co.uk
facebook_icon facebook.com/bbcshoma
twitter_icon bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.