اعلام مشارکت گلبدین حکمتیار و حزبش در انتخابات افغانستان؛ نظرات شما

حق نشر عکس BBC World Service

حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار در یک موضعگیری بی‌سابقه، از اعضا و هواداران این حزب خواسته است که در انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی۱۳۹۳ افغانستان شرکت کنند. این حزب پس از گروه طالبان، دومین گروه عمده شورشی است و پیش از این تاکید داشت که با حضور نیروهای بین‌المللی در افغانستان، امکان برگزاری انتخابات شفاف و عادلانه وجود ندارد. آقای حکمتیار و حزبش در فهرست گروه‌های تروریستی وزارت امورخارجه آمریکا و شورای امنیت سازمان ملل قرار دارد.

فکر می‌کنید تا چه حد این موضع آقای حکمتیار باعث بالارفتن میزان مشارکت در انتخابات بشود؟

آیا این موضع را یک چرخش سیاسی و دموکراتیک می بینید یا یک حرکت موقتی؟

با توجه به اینکه حکمتیار قانون اساسی و حکومت افغانستان را به رسمیت نمی‌شناسد، دستور او برای شرکت در انتخابات را چطور ارزیابی می‌کنید؟

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان بارها از گروه‌های شورشی خواسته که از فعالیت‎های مسلحانه دست بکشند، به روند سیاسی بپیوندند و از این طریق در انتخابات سهم بگیرند. برخی تحلیل ها حاکی از آن است که با تحریم انتخابات از سوی طالبان، حزب مقتدر دیگری در جنوب افغانستان حضور ندارد و میدان برای طرفداران آقای حکمتیار حد اقل در جنوب افغانستان خالی است. برخی معتقدند موضع گیری جدید آقای حکمتیار، تاثیر جدی بر انتخابات آینده خواهد گذاشت و به این ترتیب می‌توان به بهبود امنیت انتخابات امیدوارتر بود.

با توجه به برخی نگرانی های مردم افغانستان در سال ۲۰۱۴، این حرکت رهبر حزب اسلامی که از رهبران شورشی مخالف دولت است، چقدر شما را به آینده افغانستان و کاهش خشونت‌ها پس از خروج نیروهای خارجی امیدوار می‌کند؟

به نظر شما چقدر مشارکت گروه‌هایی مثل طالبان و حزب اسلامی به رهبری آقای حکمتیار در انتخابات افغانستان مهم است؟

فکر می‌کنید چگونه می‌شود میزان مشارکت در انتخابات افغانستان را بالا برد؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را از طریق فرم سمت چپ صفحه برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

phone_icon ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸
sms_icon ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۱۱۲۷ و ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۰۵۴۸
mail_icon shoma@bbc.co.uk
facebook_icon facebook.com/bbcshoma
twitter_icon bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.