آیا موافق تعیین نام‌های مجاز و غیرمجاز توسط ثبت احوال هستید؟

حق نشر عکس mehr

انتخاب اسم برای فرزند در سال‌های اخیر در ایران محل بحث بوده و ادارات ثبت احوال در مواردی از ثبت برخی اسامی خودداری کرده اند. محسن اسماعیلی، از مدیرکل‌های سازمان ثبت احوال ایران گفته است که در حال حاضر، به استثنای "اسامی خارجی"، سایر نام‌ها مجاز هستند. اما او مشخص نکرده که منظور از "اسامی خارجی" نام‌های متعلق به کدام مناطق جغرافیایی است. او گفته: "در هر سال، حدود یک میلیون و چهارصد و پنجاه هزار ولادت در ایران ثبت می‌شود و تنها حدود یک هزارم درصد اسامی انتخاب شده برای نوزادان چالشی هستند که بعضا ریشه خارجی در آنها دیده می‌شود."

آیا شما برای انتخاب اسم فرزندتان و گرفتن شناسنامه به آن نام در سازمان ثبت احوال ایران مشکلی داشتید؟ آیا موافق تعیین نام‌های مجاز و غیرمجاز توسط ثبت احوال هستید؟

بر اساس گزارش سازمان ثبت احوال ایران درباره فراوانی نام‌ها در سال گذشته خورشیدی، بیشترین اسامی برای پسران به ترتیب، "امیرعلی، ابوالفضل، امیرحسین، محمدطاها، محمد" و برای دختران اسامی "فاطمه، زهرا، نازنین زهرا، یسنا، ریحانه" بوده است.

ناصر کرمی، معاون اسناد هویتی سازمان ثبت احوال ایران در همایش "مهندسی فرهنگ نامگذاری" که هفته گذشته در ایران برگزار شده "تاثیرپذیری برخی از مردم از نام‌های بیگانه و سایت‌های بیگانه " را مورد انتقاد قرار داد و گفت "یکی از اهداف این همایش نیز هدایت مردم به سمت نام های پرمحتوا و بامعنی است." آقای کرمی گفت: "فرهنگ نامگذاری باید در راستای ترویج سنت های ایرانی و اسلامی باشد و در این خصوص دانشگاهیان و صاحبنظران و مسئولان فرهنگی باید همکاری های لازم را انجام دهند."

مشاهده شما از نام‌هایی که در سال‌های اخیر بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد چیست؟

آیا به نظر شما آنطوری که معاون اسناد هویتی سازمان ثبت احوال می گوید برخی از مردم تحت تاثیر نام‌های بیگانه قرار گرفته‌اند؟ آیا فکر می‌کنید مسئولان فرهنگی ایران باید در جهت "هدایت مردم به سمت نام‌های پرمحتوا و بامعنی" تلاش کنند؟

شما چه معیارهایی را برای انتخاب نام فرزندتان مورد نظر قرار می‌دهید؟ اگر در خارج از ایران زندگی می‌کنید، تجربه شما از تعیین نام برای فرزندانتان چه بوده است؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را از طریق فرم سمت چپ صفحه برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

phone_icon ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸
sms_icon ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۱۱۲۷ و ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۰۵۴۸
mail_icon shoma@bbc.co.uk
facebook_icon facebook.com/bbcshoma
twitter_icon bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.