درگیری‌های مرزی بین تاجیکستان و قرقیزستان؛ نظرات و مشاهدات شما

حق نشر عکس Askar Baimuratov

چند روز پیش درگیری‌هایی بر سر اختلاف‌های مرزی بین تاجیکستان و قرقیزستان رخ داد، که بر اثر آن عده‌ای از مرزبان‌های دو کشور مجروح شدند. این درگیری در منطقه مرزی بین اسفره، در شمال تاجیکستان، و بادکند، در جنوب قرقیزستان و بعد ازآغاز ساز و ساخت یک جاده از سوی قرقیزستان اتفاق افتاد. بخشی از این جاده در منطقه مورد مناقشه بین تاجیکستان و قرقیزستان قراردارد.

این موضوع به بالا گرفتن تنش سیاسی بین دو کشور منجر شد تا جاییکه قیرقیزستان سفیر خود را از تاجیکستان فرا خواند و اقدام به بستن مرز خود با این کشور کرد. قرقیزستان همچنین اعلام کرده که نیروهای خود را برای دفاع در برابر حمله احتمالی تاجیکستان به حال آماده باش در آورده است. البته مقام‌های تاجیک گفته‌اند ترجیح می‌دهند این مشکل از راه مذاکره حل شود. این نخستین درگیری مرزی جدی در تاجیکستان از زمان استقلال این کشور در ۲۱ سال گذشته محسوب می‌شود.

اگر ساکن این مناطق مرزی هستید، مشاهدات شما از وضعیت این مناطق چیست؟ چقدر نگرانید که احیانا این درگیری‌ها و اختلافات مرزی به جنگ بین دو کشور منجر شود؟

قرقیزستان و تاجیکستان بیش از ۹۰۰ کیلومتر مرز مشترک دارند اما فقط پنجاه درصد از آن علامت گذاری شده و باقی آن به شکل قراردادی بین ساکنان محلی قابل تشخیص است. درگیری اخیر باعث شده مقام‌های دو کشور بر لزوم تعیین دقیق و رسمی خطوط مرزی تاکید کنند.

به نظر شما ممکن است درگیری اخیر مرزی بین تاجیکستان و قرقیزستان به جرقه‌ای برای اختلافات مرزی بین دیگر کشورهای منطقه منجر شود؟ تاثیر این اختلاف را به شکل وسیع‌تر در سطح منطقه چطور ارزیابی می‌کنید؟

پیش از استقلال کشورهایی مانند تاجیکستان و قرقیزستان که بخشی از شوروی سابق بودند، در عمل مرزی بین این کشورها وجود نداشت و اتباع دو کشور می توانستند به راحتی بین دو کشور رفت و آمد کنند. اما در عمل این رفت و آمدها پس از استقلال و با ایجاد مرزها دشوار شد.

اگر شما در این مناطق مرزی زندگی می‌کنید، تعیین مرز پس از استقلال کشورتان چه تاثیری روی زندگی شما گذاشته است؟ آیا دوستان یا اقوامی در آن سوی مرزها دارید که دیگر امکان ملاقات با آنها از بین رفته باشد؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را از طریق فرم سمت چپ صفحه برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

phone_icon ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸
sms_icon ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۱۱۲۷ و ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۰۵۴۸
mail_icon shoma@bbc.co.uk
facebook_icon facebook.com/bbcshoma
twitter_icon bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.