عدم حضور ایران در اجلاس ژنو ٢؛ دیدگاه‌های شما

حق نشر عکس AP

حضور یا عدم حضور ایران در اجلاس "ژنو ٢" برای برقراری دوباره صلح در سوریه در روزهای گذشته به یکی از موضوع‌های خبرساز درباره این اجلاس تبدیل شد. ابتدا دبیرکل سازمان ملل ا علام کرد از ایران برای حضور در این اجلاس دعوت شده است و محمد جواد ظریف نیز از این تصمیم استقبال کرد. انتشاراین خبر، مخالفت‌های عربستان را به دنبال داشت و پس از یک روز اعلام شد سازمان ملل دعوت خود از ایران را پس گرفته است. دلیل این تصمیم، نپذیرفتن نتایج اجلاس "ژنو ١" از سوی ایران عنوان شد. به دنبال این تصمیم، مقام‌های ایرانی و روسیه از این اقدام سازمان ملل ابراز تاسف کردند.

به نظر شما چرا بر سر حضور یا عدم حضور ایران در این اجلاس اختلاف نظر به وجود آمد؟

به نظر شما مشارکت ایران در مذاکرات برای برقراری صلح در سوریه چقدر مهم است؟ فکر می کنید عدم حضور ایران در اجلاس "ژنو ٢" چه پیامدی خواهد داشت؟

در هفته‌های گذشته با پیچیده‌تر شدن معادله قدرت بین گروه‌های درگیر در این کشور، گمانه‌زنی درباره نتیجه‌بخش بودن این اجلاس دشوارتر شده است. گروه‌های مخالف حکومت سوریه تاکید دارند فقط توافق‌هایی را می‌پذیرند که شامل کناره‌گیری بشار اسد از قدرت باشد. دولت سوریه نیز بر نظر خود درباره ضرورت خلع سلاح تمامی مخالفان دولت و کناره‌گیری نکردن بشار اسد از قدرت تاکید می‌کند.

گزارش بی‌بی‌سی فارسی درباره اجلاس "ژنو ٢" را اینجا می‌توانید بخوانید.

به نظر شما اجلاس "ژنو ٢" تا چه اندازه می‌تواند در رفع بحران سوریه راهگشا باشد؟ فکر می‌کنید جامعه جهانی برای پایان دادن به جنگ در سوریه چه اقدامی باید انجام دهد؟

چه موانعی باعث شده است اجلاس‌ها و نشست‌های صلحی که تا امروز درباره جنگ در سوریه برگزار شده است به نتایج عملی دست پیدا نکنند؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را از طریق فرم سمت چپ صفحه برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

phone_icon ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸
sms_icon ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۱۱۲۷ و ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۰۵۴۸
mail_icon shoma@bbc.co.uk
facebook_icon facebook.com/bbcshoma
twitter_icon bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.