خروج بزرگترین گروه از نیروهای آمریکایی از افغانستان؛ دیدگاه‌های شما

حق نشر عکس AFP

خروج ٣٠ هزار سرباز آمریکایی از افغانستان از این هفته شروع می‌شود. از خروج این گروه از نیروهای آمریکایی به عنوان سرآغاز نهایی بیرون رفتن این نیروها از افغانستان یاد شده است که تا پایان سال ٢٠١٤ به طور کامل انجام خواهد شد. عده‌ای معتقدند با خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان، امنیت موجود در این کشور از بین خواهد رفت و به دنبال آن امنیت اقتصادی و اجتماعی نیز به خطر خواهد افتاد. گروهی دیگر عقیده دارند با خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان، مردم این کشور می‌توانند بر سرنوشت خود به طور کامل حاکم شوند.

ارزیابی شما از خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان چیست؟ شما چه احساسی نسبت به خروج این نیروهای از خاک افغانستان دارید؟

عملکرد نیروهای آمریکایی در ١۲ سال گذشته در داخل افغانستان با نقدهای مختلفی همراه بود. نقدهایی که بیش از هر چیز دیگر به کشته شدن مردم غیر نظامی در جریان عملیات نیروهای آمریکایی مربوط می‌شد. ناتوانی در کنترل کامل طالبان، بخش دیگری از این انتقادها است.

شما چه تجربه‌ای از حضور نیروهای آمریکایی در خاک افغانستان دارید؟ حضور نیروهای خارجی در ۱۲ سال گذشته چه تاثیری بر زندگی شما و مردم افغانستان داشت؟

کنگره آمریکا کمک‌های غیرنظامی و توسعه‌ای به کشور افغانستان را نسبت به سال گذشته تا ۵۰ درصد کاهش داده و برای سال جاری میلادی ۱.۱۲ میلیارد دلار کمک توسعه‌ای به افغانستان تصویب کرده است.

به نظر شما کاهش کمک‌های غیرنظامی و توسعه‌ای به افغانستان چه تاثیری در وضعیت این کشور خواهد داشت؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را از طریق فرم سمت چپ صفحه برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

phone_icon ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸
sms_icon ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۱۱۲۷ و ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۰۵۴۸
mail_icon shoma@bbc.co.uk
facebook_icon facebook.com/bbcshoma
twitter_icon bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.