حیات وحش و حفاظت از آن چقدر برای شما مهم است؟

حق نشر عکس MEHR

کشته شدن حیوانات وحشی در مناطق مختلف ایران از جمله انتشار عکس‌هایی از اجساد هفت روباه در اصفهان و کشته شدن دستکم ۱۲ پلنگ از ابتدای سال جاری تا کنون واکنش‌هایی را به دنبال داشته است. در همین رابطه احمد علی کیخا، معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت از محیط زیست از تشکیل کمیته بحران حفاظت از پلنگ‌ها در سازمان محیط زیست خبر داد.

آیا مشاهدات شما هم حاکی از افزایش موارد کشتن و شکار حیوانات وحشی در ایران بوده است؟

آقای احمد علی کیخا همچنین روز سه شنبه با توجه به روند رو به افزایش کشتار و شکار غیرمجاز حیات وحش از تصمیم سازمان محیط زیست برای افزایش میزان جریمه‌های شکار غیر مجاز خبر داد. او گفت که معصومه ابتکار، رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست بر افزایش این جریمه ها تاکید کرده است اما بررسی برای افزایش جریمه ها نیاز به وقت دارد. برخی یکی از مشکلات محیط‌ ‌بانان و شکاربانان در ایران نبود قوانین حمایتی کافی از آنها در مقابله با شکارچیان غیر مجاز است.

به نظر شما شکار باید چه شرایطی داشته باشد تا به حیات وحش آسیب نزند؟ آیا فکر می‌کنید اقداماتی مانند افزایش میزان جریمه‌ شکار غیرمجاز می‌تواند به حفاظت از حیاط وحش و کاهش‌ شکارهای غیرقانونی کمک کند؟

در همین حال یک مقام سازمان محیط زیست استان کهگیلویه و بویراحمد گفته که با توجه به فصل زمستان وسرما و یخبندان، شماری از گوزن، کل، بز و کبک به روستاهای حاشیه کوه پناه آورده‌اند. او از مردم محلی خواست که در زمینه حفاظت از این جانوران با محیط بانان همکاری کنند.

به نظر شما چقدر آموزش و فرهنگ سازی در میان مردم می‌تواند از کشتن حیات وحش جلوگیری کند؟

فکر می‌کنید مردم و مسئولین برای حفظ تنوع زیستی و حیات وحش ایران چه می‌توانند بکنند؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را از طریق فرم سمت چپ صفحه برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

phone_icon ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸
sms_icon ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۱۱۲۷ و ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۰۵۴۸
mail_icon shoma@bbc.co.uk
facebook_icon facebook.com/bbcshoma
twitter_icon bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.