۲۵۰ هزار سقط جنین غیرقانونی در سال در ایران؛ مشاهدات شما

مدیر دفتر سلامت و جمعیت وزارت بهداشت ایران اخیرا در گفتگو با روزنامه شهروند گفته است که سالانه ۲۵۰ هزار سقط جنین غیرقانونی در ایران انجام می‌شود. این نخستین بار در پانزده سال اخیر است که وزارت بهداشت ایران رسما آماری از موارد سقط جنین ارائه می‌دهد. بر این اساس سقط جنین در ایران در پانزده سال اخیر ۳ برابر شده است.

آیا شما یا اطرافیانتان مشاهده یا تجربه‌ای درباره سقط جنین غیرقانونی در سال‌های اخیر داشته‌اید؟

در ایران و بسیاری از کشورهای دیگر، سقط جنین قتل نفس محسوب می‌شود و به جز در موارد خاص و استثنایی غیرمجاز است. با این حال سالانه در حدود ۴۳ میلیون عمل سقط جنین در سراسر جهان انجام می‌شود، که نزدیک به نیمی از آنها غیرقانونی است.

برخی از کارشناسان معتقدند نمی‌توان همه سقط جنین‌های غیرقانونی در ایران را مرتبط با روابط جنسی پیش از ازدواج دانست. اردشیر گراوند، جامعه شناس در گفتگو با روزنامه شهروند به بارداری‌های ناخواسته بین زوجینی اشاره کرده که به دلایل اقتصادی توان بچه‌دار شدن و تامین هزینه‌ها را ندارند و بنابراین به سقط جنین روی می‌آورند.

سیاست‌های اخیر حکومت ایران در جهت رشد جمعیت، منجر به حذف بودجه و محدودیت در عرضه وسایل پیشگیری از بارداری شده است.

به نظر شما دلیل اصلی افزایش سقط جنین غیرقانونی در ایران چیست؟ آیا محدودیت وسایل پیشگیری از بارداری می‌تواند تاثیری بر میزان سقط جنین در سال های آینده داشته باشد؟

در حال حاضر در ایران سقط جنین تنها در مواردی که ادامه بارداری برای سلامت مادر یا جنین خطرناک باشد، و یا جنین دچار ناهنجاری‌های کروموزومی باشد مجاز است. بر اساس آمارهای اخیر، سالانه در ایران حدود ۶ هزار مورد سقط جنین قانونی صورت می‌گیرد.

آیا شما با آزاد شدن سقط جنین موافقید یا فکر می‌کنید انجام این عمل باید تنها در موارد خاص مجاز باشد؟ به نظر شما سقط جنین باید تحت چه شرایطی مجاز باشد؟

مدیر دفتر سلامت و جمعیت وزارت بهداشت ضمن اعلام آمار تازه گفته است: «هیچ‌کس دوست ندارد سقط ‌جنین داشته باشد، حتی در مورد روابط نامشروع. بنابراین ما مقصریم». در همین حال به دلیل قبح بارداری پیش از ازدواج در ایران، بسیاری از زنان به سقط جنین زیرزمینی روی می‌آورند که در مواردی به دلیل نبودن شرایط استاندارد و بهداشتی، تهدیدی برای جان آنها محسوب می‌شود.

به نظر شما راحت تر کردن شرایط سقط جنین می تواند به پایین آمدن آمار سقط جنین غیرقانونی منجر شود؟ به نظر شما چطور می‌توان آمار سقط جنین غیرقانونی را در ایران کاهش داد؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را از طریق فرم سمت چپ صفحه برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

phone_icon ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸
sms_icon ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۱۱۲۷ و ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۰۵۴۸
mail_icon shoma@bbc.co.uk
facebook_icon facebook.com/bbcshoma
twitter_icon bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.