ده ساله شدن فیس‌بوک؛ خوبی‌ها و بدی‌های شبکه‌های اجتماعی از نگاه شما

حق نشر عکس AFP

شبکه اجتماعی فیس‌بوک سه‌شنبه ١٥ بهمن (٤ فوریه) ١٠ ساله می‌شود. این شکبه اجتماعی به دست مارک زاکربرگ و دوستانش برای استفاده در خوابگاه دانشگاه هاروارد به وجود آمد اما هم اکنون از هر هفت نفر، یک نفر عضو این شبکه است؛ شبکه‌ای که در چهار ماه پایانی سال گذشته میلادی با ٦٣ درصد افزایش درآمد، ٥٢٣ میلیون دلار سود به دست آورد.

با وجود مسدود بودن فیس بوک در ایران، بسیاری از کاربران اینترنت در ایران هم عضو این شبکه اجتماعی هستند و اخیرا تعدادی از سیاستمداران ایرانی، از جمله محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه هم از این شبکه برای ارتباط با شهروندان ایرانی استفاده می‌کند.

شما چه تجربه‌هایی از عضویت در فیس‌بوک دارید؟ به نظر شما فیسبوک در یک دهه حیات خود، چقدر در سطح جهان و در ایران تاثیرگذار بوده است؟

با بالا رفتن ضریب نفوذ اینترنت در ایران و بسیاری از کشورهای دیگر جهان، شبکه‌های اجتماعی روز به روز بیشتر مورد استفاده شهروندان قرار می‌گیرند. ‌سایت‌های اجتماعی‌ای مانند توییتر، فیس بوک و گوگل پلاس این امکان را به کاربران اینترنت داده‌اند که بدون واسطه و در سریع‌ترین زمان ممکن به وقایع مختلف واکنش نشان دهند و صدای خودشان را به گوش بقیه برسانند.

اما با وجود افزایش مزاحمت‌های اینترنتی، دستگیری وبلاگ نویسان و فعالان اینترنتی در برخی کشورها، افزایش امکان به اشتراک گذاشتن اطلاعات خصوصی و در نتیجه افزایش موارد نقض حریم خصوصی، و برخی نگرانی‌ها در مورد اینکه شبکه‌های اجتماعی جایگزین معاشرت‌های چهره به چهره شده‌اند، این سوال مطرح می‌شود که آیا جهان با وجود شبکه‌های اجتماعی جای بهتری شده است؟

به نظر شما خوبی‌های و بدی‌های شبکه‌های اجتماعی در اینترنت چیست؟

آیا فکر می‌کنید شبکه‌های اجتماعی به پاسخگو بودن سیاستمداران و شنیده شدن صدای شهروندان کمک کرده است، یا اینکه موجب تنهاتر شدن آدم‌ها و نادیده گرفتن وقایعی شده که در جهان واقعیت اتفاق افتادند اما در شبکه‌‌های اجتماعی مطرح نشدند؟

آیا در چند سال اخیر شبکه‌های اجتماعی باعث شدند اطلاعات خصوصی آدم‌ها بیشتر در دسترس قرار بگیرد و نقض حریم خصوصی آسان‌تر شود، یا فکر می کنید در دسترس بودن اطلاعات خصوصی باعث شده است اهمیت و جذابیت پی‌بردن به اطلاعات شخصی کم شود و مشکلات نقض حریم خصوصی کاهش پیدا کند؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را از طریق فرم سمت چپ صفحه برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

phone_icon ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸
sms_icon ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۱۱۲۷ و ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۰۵۴۸
mail_icon shoma@bbc.co.uk
facebook_icon facebook.com/bbcshoma
twitter_icon bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.