آیا با آمدن روحانی فضای نقد حکومت بازتر شده است؟

حق نشر عکس ISNA

سخنرانی حسن روحانی، رئیس جمهور ایران درباره منتقدان توافق اتمی ژنو که آنها را "عده‌ای معدود و کم سواد که از بخش‌های خاصی تغذیه می‌شوند" خوانده بود، انتقادهای تعدادی از نمایندگان مجلس را به دنبال داشته است. از جمله حمید رسایی، نماینده مجلس، در تذکری به رئیس جمهور از آنچه که او "ادبیات نامناسب روحانی خطاب به منتقدان توافق ژنو" خوانده انتقاد کرده و گفته است: "برخی از علما، نخبگان دانشگاهی و نمایندگان مجلس از این توافق نامه انتقاد می‌کنند."

به نظر شما چقدر فضای نقد از عملکرد ریاست جمهوری در جامعه ایران در حال حاضر وجود دارد؟ درباره واکنش ریاست جمهوری به منتقدان توافق هسته‌ای ایران چه فکر می‌کنید؟

آقای روحانی در سخنرانی روز سه شنبه ۱۵ بهمن، در جمع رئیسان دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی ایران، از آنان به خاطر خودداری از اظهارنظر صریح در مورد توافقنامه هسته‌ای ژنو گله کرد و از دانشگاهیان خواست تا به نقد مسایل مختلف بپردازند. رئیس جمهور ایران در بخشی از سخنان خود خطاب به دانشگاهیان گفت: "چرا فریاد نمی‌زنید، چرا وارد میدان نمی‌شوید؟"

این سخنان حسن روحانی، واکنش‌هایی را از سوی دانشگاهیان به دنبال داشته است.

محمد ملکی، نخستین رئیس دانشگاه تهران بعد از پیروزی انقلاب، در نامه ای خطاب به حسن روحانی و "مسئولین امنیتی کشور" نوشته که چند ساعت بعد از توصیه دیروز رئیس جمهور به اساتید دانشگاه برای "سکوت نکردن"، وزارت اطلاعات وی را احضار کرده است.

وی که پیش و پس از انقلاب سال ها زندانی سیاسی بوده، افزوده ماموری که پیشتر از او بازجویی می کرده، با فرزند او تماس گرفته و خواسته است که به همراه پدرش به اداره اطلاعات تهران برود. آقای ملکی پرسیده که با وجود چنین برخوردهایی، چطور می توان انتظار داشت که "دانشگاهیان سکوتشان را بشکنند؟"

بی بی سی فارسی هم در این زمینه چند نامه از دانشگاهیان ایران دریافت کرده است. از جمله حسین، در نامه خود می نویسد: "آیا آقای روحانی واقعا نمی داند در کشور چه فضای امنیتی حاکم شده است؟ آیا در کشوری که بالاترین مقامات سیاسی آن به دلایل واهی ممنوع الخروج، زندانی و یا بیش از سه سال محصور هستند، می توان انتظار داشت که اساتید دانشگاه بتوانند آزدانه حرف بزنند و یا انتقاد کنند؟"

به نظر شما فضای آزادی بیان و انتقاد از عملکرد حکومت ایران چقدر در حال حاضر وجود دارد؟ فکر می کنید دانشگاهیان و نخبگان چقدر امکان مشورت دادن یا انتقاد کردن در مورد عملکرد حکومت ایران دارند و چقدر از ظرفیت فکری و علمی آنها استفاده می‌شود؟

درباره وجود جو امنیتی که برخی در واکنش به سخنان آقای روحانی از آن صحبت کرده اند چه فکر می‌کنید؟ شما چقدر برای انتقاد از عملکرد حکومت ایران احساس امنیت می‌کنید؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را از طریق فرم سمت چپ صفحه برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

phone_icon ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸
sms_icon ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۱۱۲۷ و ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۰۵۴۸
mail_icon shoma@bbc.co.uk
facebook_icon facebook.com/bbcshoma
twitter_icon bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.