گروگان گرفته شدن پنج مرزبان ایرانی؛ دیدگاه‌های شما

حق نشر عکس isna

پنج مرزبان ایرانی، شب جمعه ١٨ بهمن، در استان سیستان و بلوچستان از سوی گروه جیش‌العدل به گروگان گرفته شدند. در هفته گذشته ابتدا رسانه‌های داخل ایران از مفقود شدن پنج مرزبان خبر دادند و سپس گروه جیش‌العدل با انتشار عکس‌های این افراد در توییتر مسئولیت این رخداد را بر عهده گرفت. وزارت امور خارجه ایران نیز در واکنش به این موضوع سفیر پاکستان را احضار کرد.

به نظر شما جمهوری اسلامی ایران چه واکنشی به این حادثه باید نشان دهد و برای آزادی این گروگان‌ها چه باید بکند؟

این اولین بار نیست که چنین حوادثی در مناطق مرزی ایران در شرق این کشور روی می‌دهد. پیش از این و در آبان امسال نیز این گروه با انتشار مطلبی در وبلاگ خود مسئولیت قتل بیش از ١٠ مرزبان نیروی انتظامی را بر عهده گرفته بود.

استان سیستان و بلوچستان با افغانستان و پاکستان هم مرز است و از سال‌ها قبل صحنه درگیری مسلحانه قاچاقچیان مواد مخدر و نیروهای انتظامی ایران بوده است.

در ده سال اخیر، نقاط مختلف این استان همچنین شاهد مواردی از بمب گذاری، حملات مسلحانه، ترور مقامات محلی، گروگانگیری، و کشته شدن مرزبانان نیروی انتظامی بوده است.

فکر می‌کنید دلایل به وجود آمدن چنین حوادثی در استان‌های مرزی ایران چیست؟ به نظر شما دولت ایران برای کاهش این درگیری‌ها چه می‌تواند بکند؟ نقش جامعه جهانی در مورد چنین حوادثی چه می‌تواند باشد؟

به نظر شما چرا گروه‌هایی مانند جیش‌العدل در ایران به وجود می‌آیند؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را از طریق فرم سمت چپ صفحه برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

phone_icon ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸
sms_icon ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۱۱۲۷ و ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۰۵۴۸
mail_icon shoma@bbc.co.uk
facebook_icon facebook.com/bbcshoma
twitter_icon bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.