حذف شهادت اجباری خویشاوندان در پرونده‌های خشونت خانگی در افغانستان؛ نظرات شما

حق نشر عکس

براساس اصلاحات ماده ۲۵ و ۲۶ قانون اجرات جزایی افغانستان، اعضای خانواده در پرونده های مربوط به خشونت خانوادگی نمی‌توانند در دادگاه شهادت بدهند. نص صریح ماده ۲۶ این قانون، "اقارب متهم" (خویشاوندان متهم) را جزو اشخاصی که "نمی‌توان به عنوان شاهد مورد استجواب قرار داد" ذکر کرده است. این قانون در پارلمان افغانستان تصویب شده و اگر حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان، ظرف ۱۵ روز دیگر آنرا رد نکند، اصلاحات تازه قابل اجرا خواهد بود.

درباره این قانون اینجا بیشتر بخوانید

از ماده مذکور استنباط می شود که اگر یک شخص جرمی را مرتکب شود و یکی از نزدیکان وی شاهد صحنه جرم باشد، این حق به او داده می‌شود که به نهادهای عدلی و قضایی شهادت ندهد.

نظر شما درباره این تعدیل در قانون اجرات جزایی افغانستان چیست؟

یوسف حلیم، معاون وزارت عدلیه افغانستان، در گفت‌وگو با بی‌بی‌سی گفت، آنچه در ماده ۲۵ و ۲۶ بر آن تاکید شده، ممنوعیت اجبار در گرفتن شهادت است. آقای حلیم می‌گوید: "معمولا در پرونده های مربوط به خشونت‌های خانوادگی، اقارب متهم برای شهادت احضار می‌شوند. در حالی که همانگونه که متهم حق دارد در دادگاه سکوت کند، اقارب متهم نیز حق دارند سکوت کنند و نباید به اجبار وادار به شهادت شوند" اما اگر کسی حاضر باشد داوطلبانه در دادگاه شهادت دهد، مانعی وجود ندارد.

گزارش سایت بی‌بی‌سی را در اینباره اینجا بخوانید

آیا شما با حذف اجبار شهادت نزدیکان متهم در مورد پرونده‌های مربوط به خشونت خانگی موافقید و فکر می‌کنید باید شهادت در مورد این پرونده‌ها اختیاری باشد؟

مقامات اتحادیه اروپا و فعالان حقوق زن در افغانستان نگران هستند که این تعدیل مانع پیگری عاملان خشونت علیه زنان و کودکان در افغانستان شود.

بیشتر قربانیان خشونت های خانوادگی، زنان و کودکان هستند. چنین خشونت هایی، مانند قتل ناموسی، شکنجه و آزار و اذیت جنسی، در جایی اتفاق می افتند که شاهدان محدودی جز اعضای خانواده وجود ندارند. در چنین مواردی، بستگان قربانی و عامل خشونت، اعضای یک خانواده اند، اما برخی تحلیل‌گران می‌گویند در جامعه سنتی افغانستان به سختی کسی حاضر است علیه پدر، برادر یا یکی دیگر از اعضای خانواده خود در دادگاه شهادت دهد.

به نظر شما تبعات تصویب این اصلاحات در قانون اجرات جزایی افغانستان چه خواهد بود؟

نظر شما درباره قوانین موجود درباره خشونت علیه زنان در افغانستان چیست؟ فکر می‌کنید چگونه می‌توان پیگرد قانونی موارد خشونت خانگی را موثرتر کرد؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را از طریق فرم سمت چپ صفحه برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

phone_icon ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸
sms_icon ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۱۱۲۷ و ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۰۵۴۸
mail_icon shoma@bbc.co.uk
facebook_icon facebook.com/bbcshoma
twitter_icon bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.