مذاکرات ایران و کشورهای گروه۱ +۵ در وین؛ نظرات شما

حق نشر عکس AFPGetty Images

مذاکرات ایران و کشورهای گروه۱ +۵ برای دست یافتن به راه حل جامع و نهایی در مورد اختلافات بر سر برنامه اتمی ایران از روز سه‌شنبه (۲۹ بهمن، ۱۸ فوریه) در مقر سازمان ملل در وین در جریان است. تعیین چارچوب مذاکرات آینده و برنامه کاری دو جانبه از محورهای مذاکرات وین عنوان شده است. در روز اول پس از یک نشست جمعی، گفتگوهایی هم به صورت دو جانبه میان هیات ایران و کشورهای روسیه، چین، آمریکا و سه کشور اروپایی بریتانیا، فرانسه و آلمان انجام شد.

گزارش لحظه به لحظه روز اول نشست وین را در سایت فارسی بی‌بی‌سی دنبال کنید.

نظر شما درباره مذاکرات وین چیست؟ آیا به نظر شما ایران و کشورهای گروه۱ +۵ به یک توافق جامع و نهایی دست خواهند یافت؟

آیت الله خامنه‌ای، رهبر ایران یک روز پیش از آغاز مذاکرات وین برای چندمین بار گفت که به این مذاکرات خوشبین نیست، اما با آن مخالفت نمی‌کند. او گفته که ایران به تعهدات خود پایبند خواهد ماند و از مذاکره کنندگان خواست به تلاش خود ادامه دهند. آقای خامنه ای گفته است: "کاری که وزارت خارجه و مسئولان دولتی ما شروع کردند ادامه پیدا خواهد کرد و ایران نقض قرار نمی‌کند، اما اکنون هم می‌گویم که فایده‌ای ندارد و به جایی نخواهد رسید". گروهی معتقدند که از یک سو عدم موضع گیری قاطع رهبر جمهوری اسلامی دست منتقدان را برای حمله به دولت و هیات مذاکره کننده ایران باز می‌گذارد اما در مقابل گروه دیگری معتقدند که اگر موافقت رهبر جمهوری اسلامی نبود امکان توافق ژنو و انجام مذاکرات وین وجود نداشت.

موضع گیری‌های اخیر آیت‌الله خامنه‌ای درباره مذاکرات اتمی ایران و جامعه جهانی را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ به نظر شما تاکید رهبر جمهوری اسلامی بر خوشبین نبودن به این مذاکرات چه تاثیری در روند مذاکرات دارد؟

اگر شما به جای آیت الله خامنه‌ای بودید در این مقطع از زمان چه موضعی اتخاذ می‌کردید؟

آقای ظریف نیز با اشاره به سخنان اخیر آیت الله خامنه ای گفته است: "ایشان فرمودند مردم نسبت به رفتار و گفتار آمریکایی‌ها خشنود نیستند" و تاکید کرد که به همین دلیل ضروری است که هیات ایرانی از فرصت مذاکرات وین استفاده کند و "بحث را در این چارچوب" شروع کند. او همچنین گفته است که در مورد اظهارات و اقدامات "نامناسب" که تاکنون صورت گرفته با مقامات غربی گفت و گو خواهد کرد.

یک هفته پیش از مذاکرات وین، عباس عراقچی، معاون وزارت امور خارجه ایران و مذاکره کننده ارشد اتمی این کشور نیز گفته بود که "هدف توافق ژنو عادی‌سازی روابط ایران و غرب یا آمریکا نیست" و " آمریکا از دید ما همان شیطان بزرگ است و چیزی تغییر نکرده است."

به نظر شما اظهارات مقامات ایران و غرب چه تاثیری بر روند مذاکرات هسته‌ای خواهد داشت؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را از طریق فرم سمت چپ صفحه برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

phone_icon ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸
sms_icon ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۱۱۲۷ و ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۰۵۴۸
mail_icon shoma@bbc.co.uk
facebook_icon facebook.com/bbcshoma
twitter_icon bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.