منشور خواسته‌های زنان از نامزدهای انتخابات آینده افغانستان؛ نظرات شما

حق نشر عکس AFP

گروهی از فعالان حقوق زنان از مناطق مختلف افغانستان در همکاری با یکدیگر منشوری از خواسته‌های زنان از کاندیدهای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان را تهیه کرده‌اند. در این منشور بر تطبیق (اجرای) قانون، به عنوان اصلی‌ترین گام برای کاهش خشونت علیه زنان تاکید شده و پیشنهاد شده است که کمیته‌ای مستقل بر تطبیق قوانین مرتبط با زنان نظارت کند.

در این منشور تاکید شده است برای اجرای قوانین تبعیض مثبت برای حضور زنان در سه قوای دولت، زمینه‌سازی شود. فراهم کردن زمینه‌های آموزش و پرورش برای زنان، حق مالکیت بر اموال و دارایی شخصی زنان و دسترسی آسان به مهر، میراث و نفقه هم از موارد دیگری است که در منشور حقوق زنان پیشنهاد شده است.

یکی دیگر از خواسته‌های منشور زنان افغانستان این است که که در کنار فراهم‌سازی خدمات بهداشتی عمومی برای زنان، دختران بی‌سرپرست زیر هجده سال، زنان مطلقه، بیوه و سالخورده، از بیمه‌های خاصی در بخش بهداشت و مداوای انواع سرطان خاص زنان بهره‌مند شوند.

در باره این منشور اینجا بیشتر بخوانید

نظر شما درباره مطالبات مطرح شده در این منشور، از جمله پیشنهاد تشکیل کمیته مستقل نظارت بر تطبیق قوانین برای کاهش خشونت علیه زنان، ایجاد بیمه‌های خاص در بخش بهداشت، حق مالکیت خصوصی و اجرای قوانین تبعیض مثبت برای زنان چیست؟ آیا به نظر شما مواردی باید به این منشور اضافه یا از آن کم شود؟

زنان افغان در یک دهه گذشته در عرصه‌های سیاسی، از جمله در پارلمان، کابینه و شوراهای ولایتی حضور فعالی داشته‌اند، اما فعالان حقوق زنان در این کشور می‌گویند این حضور کافی نبوده است.

دکتر عالمه یکی از مسئولان کمیته مشارکت سیاسی زنان افغانستان و از جمله طراحان منشور خواسته‌های زنان افغانستان می‌گوید که با وجود سهم بزرگ زنان در دوره‌های قبلی انتخابات‌، در عمل همیشه زن‌ها به حاشیه رانده شدند.

خانم عالمه می‌گوید که فعالان حقوق زن، این بار تصمیم گرفتند منشوری را طرح کنند تا بتوانند دولت آینده را به رعایت حقوق زنان بصورت جدی، ملزم کنند.

به نظر شما دولت فعلی افغانستان چقدر به حقوق زنان توجه داشته است و چقدر از حقوق زنان حمایت کرده است؟

فکر می‌کنید چقدر تهیه چنین منشوری ضروری است و چقدر امیدوار هستید که دولت آینده به موارد مطرح شده در این منشور توجه کند؟

مطالبات شما در زمینه حقوق زنان از کاندیداهای آینده انتخابات ریاست جمهوری افغانستان چیست؟ فکر می‌کنید برای ملزم کردن دولت آینده به حمایت و رعایت حقوق زنان چه می‌توان کرد؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را از طریق فرم سمت چپ صفحه برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

phone_icon ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸
sms_icon ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۱۱۲۷ و ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۰۵۴۸
mail_icon shoma@bbc.co.uk
facebook_icon facebook.com/bbcshoma
twitter_icon bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.