روز جهانی زبان مادری؛ نظرات و تجربیات شما

حق نشر عکس

۲۱ فوریه (دوم اسفند) "روز جهانی زبان مادری" نامگذاری شده است. این روز در سال ۱۹۹۹ از سوی یونسکو برای حمایت از تنوع زبانی و فرهنگی تعیین شد.

به گزارش سازمان ملل، بیش از نیمی از حدود هفت هزار زبانی که در سراسر دنیا صحبت می‌شوند در خطر از بین رفتن هستند و تنها درصد کمی از این زبان‌ها در سیستم‌های آموزشی و فضاهای عمومی به کار می‌روند.

به نظر شما تنوع زبانی و حفظ زبان‌هایی که در دنیا صحبت می‌شوند چقدر مهم هستند؟ فکر می‌کنید حفظ تنوع فرهنگی چقدر به حفظ تنوع زبانی بستگی دارد؟

اصل پانزدهم قانون اساسی ایران "استفاده از زبان‌های محلی و قومی در مطبوعات و رسانه‌‏های گروهی و تدریس ادبیات آنها در مدارس" را در کنار زبان فارسی، به عنوان زبان رسمی، آزاد خوانده است. با وجود این، اقوام گوناگون ایرانی این گلایه را مطرح می‌کنند که این حق قانونی آنها در عمل، به اجرا در نیامده است.

به اعتقاد برخی، حکومت ایران چه پیش و چه پس از انقلاب اسلامی، از آن بیم داشته که گسترش تدریس زبان‌های محلی، آغازی برای تنش‌های قومی و جدایی طلبی در ایران باشد. گروهی هم معتقدند که اجرا نشدن اصل پانزدهم قانون اساسی، تاثیر منفی بر رشد زبان‌های محلی در ایران داشته است.

به نظر شما آیا زبان‌های محلی و قومی باید در مدارس تدریس شود؟ شما درباره تاثیر تدریس شدن یا نشدن این زبان‌ها چه فکر می‌کنید؟

اگر زبان مادری شما عربی، کردی، آذری، لری، گیلکی، تركمنی، سیستانی، بلوچی، قشقایی و بختیاری یا دیگر زبان‌های محلی و قومی در ایران است، تجربه‌اتان از استفاده از زبان مادری‌اتان در رسانه‌ها و مدارس چیست؟

برنامه نوبت شما روز شنبه سوم اسفند (۲۲ فوریه) به این موضوع اختصاص دارد.

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را از طریق فرم سمت چپ صفحه برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

phone_icon ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸
sms_icon ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۱۱۲۷ و ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۰۵۴۸
mail_icon shoma@bbc.co.uk
facebook_icon facebook.com/bbcshoma
twitter_icon bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.