ارزیابی شما از تحولات اخیر اوکراین و چشم انداز آن

حق نشر عکس Getty

پارلمان اوکراین، اختیارات رئیس جمهور این کشور را موقتا به الکساندر تورچینف داده است. او یک روز پیشتر با اکثریت آرا به عنوان رئیس جدید پارلمان انتخاب شد. پارلمان یک روز پیش از این، به برکناری ویکتور یانوکوویچ، رئیس جمهوری اوکراین رای داده و تاریخ برگزاری انتخابات را ۲۵ ماه مه (حدود سه ماه دیگر) اعلام کرده بود.

این در حالی است که آقای یانوکوویچ حوادث اخیر این کشور را "کودتا" خوانده و گفته است که از قدرت کناره گیری نمی‌کند. در ‌درگیری‌های چند روز اخیر، دستکم ۷۷ معترض و پلیس کشته شده‌اند. معترضان که عمدتاً طرفدار غرب و مخالف روسیه هستند، در شهرهای مختلف این کشور مجسمه‌های ولادیمیر لنین، رهبر شوروی سابق را به زیر کشیده‌اند.

گزارش لحظه به لحظه تحولات اخیر اوکراین را در سایت فارسی بی‌بی‌سی دنبال کنید.

ارزیابی شما از تحولات اخیر اوکراین چیست؟ شما آینده بحران این کشور را چطور پیش‌بینی می‌کنید؟

نا آرامی‌های اوکراین از زمانی آغاز شد که آقای یانوکوویچ از امضای قرارداد تجاری با اتحادیه اروپا سر باز زد و به جای آن به روسیه بیشتر نزدیک شد. سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه درباره حوادث اخیر اوکراین می‌گوید که مخالفان، توافق درباره برگزاری انتخابات زودهنگام را زیر پا گذاشته‌اند و با هدایت تندروهای مسلح حاکمیت اوکراین را تهدید کرده‌اند. ویلیام هیگ، وزیر خارجه بریتانیا نیز با صدور بیانیه ای گفته است حوادث ۲۴ ساعت گذشته در اوکراین نشان دهنده تمایل مردم این کشور به داشتن آینده ای متفاوت است و بریتانیا به همراه سایر کشورهای اتحادیه اروپا از تشکیل دولتی جدید در اوکراین حمایت می کند.

شما موضع روسیه و اتحادیه اروپا را نسبت به حوادث اخیر اوکراین چطور ارزیابی می‌کنید؟ به نظر شما راه حل خروج از بحران کنونی در این کشور چیست؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را از طریق فرم سمت چپ صفحه برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

phone_icon ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸
sms_icon ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۱۱۲۷ و ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۰۵۴۸
mail_icon shoma@bbc.co.uk
facebook_icon facebook.com/bbcshoma
twitter_icon bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.