انتشار ویدئو 'دلخراش' از اعدام یک محکوم در ایران؛ نظرات شما

حق نشر عکس Reuters

انتشار ویدئویی از جریان به دار آویختن مردی در ملاء عام درایران واکنش‌های بسیاری در شبکه‌های اجتماعی به همراه داشته است. در این ویدئو محکوم می‌خواهد برای آخرین بار مادرش را ببیند اما اعتنایی به این خواسته نمی‌شود. محکوم با ماموران درگیر می‌شود و در نهایت به دار آویخته می‌شود. بسیاری این ویدیو را دلخراش و تکان دهنده توصیف کرده‌اند و حتی بی‌توجهی به آخرین خواسته یک محکوم به اعدام را "دود شدن انسانیت" توصیف کرده‌اند.

در این میان بحث دیگری هم در میان کاربران شبکه‌های اجتماعی مطرح شده که اساسا آیا انتشار این ویدئو وتصاویر اعدام در ملاء عام درست و اخلاقی است، یا مشابه رفتن به محل اعدام و دیدن چنین صحنه‌هایی از نزدیک است.

اگر فیلم را دیده اید، نظر شما درباره آن چیست؟ آیا شما با انتشار و بازنشر چنین ویدیوهایی که افکار عمومی را ممکن است آزار دهد موافقید؟ فکر می کنید تاثیر باز نشر اینگونه تصاویر چه باشد؟

فیلم منتشر شده صحنه ای از یک اعدام در ملاء عام را نشان می‌دهد که افراد زیادی به تماشای آن آمده‌اند. مسئولان قضایی ایران هدف از اجرای احکام اعدام در ملاء عام را بازدارنگی و جلوگیری از تکرار جرم عنوان می‌کنند. اما مخالفان اعدام و به ویژه اعدام در ملاء عام می‌گویند که اعدام مجرم در مناطق مسکونی و پیش چشم کودکان و نوجوانان، باعث ترویج خشونت می‌شود و اثرات روانی منفی بر جامعه می‌گذارد. برخی هم معتقدند که این مساله ممکن است قبح جرم را هم نزد مردم کمتر کند.

به نظر شما اجرای احکام اعدام در ملا عام در ایران چه تاثیری می‌تواند داشته باشد؟ به نظر شما چرا برخی از مردم به تماشای این مراسم می‌روند؟

دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل، در ژنو، به تازگی با انتشار بیانیه‌ای نسبت به افزایش اعدام در ایران هشدار داده است. در این بیانیه آمده است که در سال جاری میلادی دست کم ۸۰ نفر در ایران اعدام شده‌اند. ایران پس از چین بیشترین شمار اجرای احکام اعدام و همچنین بالاترین نرخ سرانه اعدام را در جهان دارد. سازمان ملل می‌گوید در سال گذشته میلادی بین ۵۰۰ تا ۶۲۵ نفر در ایران اعدام شده‌اند.

به نظر شما تاثیر افزایش آمار اعدام در ایران چه خواهد بود؟

روز شنبه دهم اسفند (یک مارس)، روز جهانی لغو مجازات اعدام است. در سال ۱۸۴۶ میلادی در چنين روزی، ايالت ميشيگان در آمريکا مجازات اعدام را لغو کرد و در پی آن موج جنبش‌های مخالف مجازات اعدام در سراسر جهان آغاز شد. طرفداران مجازات اعدام می‌گویند که اعدام باعث کاهش و پیشگیری از تکرار جرم و افزایش امنیت جامعه می‌شود، اما مخالفین مجازات اعدام می گویند که آمار چنین چیزی را تایید نمی‌کند و هیچ انسانی حق ندارد جان انسان دیگری را بگیرد.

آیا شما با مجازات اعدام موافقید؟ اگر با مجازات اعدام موافقید فکر می‌کنید این مجازات در مورد چه جرائمی باید به کار رود؟ اگر مخالف مجازات اعدام هستید، دلایل مخالفتتان چیست؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را از طریق فرم سمت چپ صفحه برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

phone_icon ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸
sms_icon ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۱۱۲۷ و ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۰۵۴۸
mail_icon shoma@bbc.co.uk
facebook_icon facebook.com/bbcshoma
twitter_icon bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.