کشته شدن ۲۱ سرباز افغان در ولایت کنر؛ نظرات شما

حق نشر عکس AP

حمله اخیر شورشیان طالبان به یک پاسگاه ارتش افغانستان در غازی آباد در ولایت کنر که به کشته شدن ۲۱ سرباز منجر شد، بازتاب گسترده‌ای در میان مردم و مقامات دولتی افغانستان داشت.

رویداد غازی‌آباد بسیاری‌ را در افغانستان شوکه کرد. حامد کرزی رئیس جمهوری سفر رسمی خود به سریلانکا را به تعویق انداخت و گروه‌های سیاسی، محافل رسانه‌ای و کاربران شبکه‌های اجتماعی به صورت گسترده‌ای به این رویداد واکنش نشان دادند. در روزهای گذشته شهروندان کابل و چند شهر دیگر افغانستان با تشکیل گردهم آیی هایی حمایتشان را از ارتش و نیروهای امنیتی کشورشان ابراز کردند.

نظر شما درباره این حمله و واکنش‌های گسترده و تجمعات مختلف درباره این واقعه چیست؟

از زمان وقوع این حمله در بامداد یکشنبه ۴ حوت/اسفند (۲۳ فوریه)، چندین روایت متفاوت درباره چگونگی این حمله از سوی مقامات بیان شده است و اینکه این سربازان چرا و چگونه کشته شده‌اند هنوز کاملا روشن نشده است.

ژنرال فرید شمال، سخنگوی اداره امنیت ملی، به بی‎بی‌سی گفت که ۲۰ روز پیش از این حمله، اطلاعاتی درباره "تعداد حمله‌کنندگان" و اینکه "هدف حمله شورشیان کدام پاسگاه است و با چه کسانی ارتباط دارند"، در اختیار والی، فرمانده پلیس و فرمانده ارتش در ولایت کنر قرار داده شده بود، اما ظاهرا این هشدارها نادیده گرفته شده‌است. در همین رابطه وزرات دفاع افغانستان، ۹ افسر ارتش را به اتهام غفلت در انجام وظیفه برکنار کرده است.

با توجه به روایت‌های مختلف از این واقعه، فکر می‌کنید چه عواملی منجر به وقوع این حادثه شده است؟

ارزیابی شما از توانایی ارتش افغانستان و عملکرد نیروهای آن چیست؟ فکر می‌کنید چطور می‌توان از تکرار چنین حملاتی جلوگیری کرد؟

پس از این واقعه این مساله مطرح شده است که چرا نیروهای حمایتی فوری به منطقه اعزام نشده‌اند و آیا درخواست کمک هوایی از ناتو مطرح شده است یا نه. بر اساس گزارش‌ها، نیروهای کمکی ارتش دیر به منطقه می‌رسند. وزارت دفاع می‌گوید دلیل این مساله حمله انتحاری طالبان به این نیروها بوده است. اما درباره درخواست کمک هوایی ناتو، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان گفته که ناتو به درخواست کمک بسیار دیر پاسخ داده است. آنرس فو راسموسن، دبیرکل ناتو نیز در نشستی در بروکسل با اظهار تاسف از رویداد کنر گفت: "تا جایی‌که من می‌دانم نیروهای افغان خواهان کمک هوایی آیساف در این حمله شده بودند و آیساف این حمایت هوایی را در اختیار نیروهای افغان قرار داد."

یک سال پیش حامد کرزی گفته بود "امروز از همینجا اعلام می کنم و حکمی را نیز فردا صادر می کنم که هیچ قوت نظامی و امنیتی افغانستان در هیچگونه شرایطی طیاره های خارجی را در قریه ها و دهات افغانستان، خواسته نمی تواند." و سربازان افغانستان می‌توانند از وطنشان دفاع کنند.

تحلیل شما از نحوه رسیدگی نیروهای حمایتی به این حمله چیست؟

به نظر شما در شرایط کنونی ارتش افغانستان چقدر به کمک های نیروهای خارجی وابسته است؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را از طریق فرم سمت چپ صفحه برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

phone_icon ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸
sms_icon ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۱۱۲۷ و ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۰۵۴۸
mail_icon shoma@bbc.co.uk
facebook_icon facebook.com/bbcshoma
twitter_icon bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.