انتخابات شوراهای ولایتی در افغانستان؛ نظرات شما

حق نشر عکس ugc

مبارزات انتخاباتی نامزدان شوراهای ولایتی از روز سه شنبه ۱۳ حوت/اسفند آغاز خواهد شد. انتخابات شوراهای ولایتی افغانستان، هم‌زمان با انتخابات ریاست جمهوری این کشور در ۱۶ حمل/فروردین ۱۳۹۳ برگزار می‌شود و نمایندگان شوراهای ولایتی برای چهار سال به فعالیت خواهند پرداخت.

شوراهای ولایتی، نهادهایی هستند که اعضای آن در هر یک از ٣٤ ولایت افغانستان با رای مستقیم مردم همان ولایت انتخاب می‌شوند و ٢٠ درصد از مجموع تمامی نمایندگان شوراهای ولایتی را زنان تشکیل می‌دهند. عمده‌ترین وظایف این شوراها، دادن مشورت و همکاری در رشد و بهبود امور اداری ولایات و کمک به اداره‌های محلی است.

انتخابات پیش‌روی شوراهای ولایتی در افغانستان برای شما چقدر مهم است؟ انتظار دارید نامزدهای این انتخابات در منطقه شما اولویت را به چه مسائلی بدهند؟

اخیرا با تصویب قانون جدید شوراهای ولایتی افغانستان، امکان نظارت بر کار اداره‌های محلی از شورای ولایتی سلب شده است. برخی منتقدان می‌گویند شوراهای ولایتی نهادهایی اضافی و ناکارآمد هستند که در حدود ده سالی که از عمرشان می‌گذرد، کار چندانی برای ولایت‌های افغانستان نکرده‌اند.

اما قانون اساسی افغانستان شوراهای ولایتی را برای توسعه‌ دولت و بهبود امور ولایتی لازم می‌داند. نصیر احمد تره‌کی، استاد دانشگاه، درباره عملکرد شوراهای ولایتی افغانستان در مقاله‌ای در بی‌بی‌سی فارسی تصریح کرد: " این شوراها با وجود چالش‌های امنیتی که منجر به کشته شدن چهار رئیس، یک منشی و چهار عضو این شوراها در چهار سال اخیر در حملات تروریستی در افغانستان شد، دست آوردهای چشمگیری نیز داشته‌اند". به گفته برخی کارشناسان، با توجه به اینکه دامنه فعالیت حکومت‌ها گسترده و فراگیر و دسترسی مردم به متصدیان امور حکومتی مشکل است، شوراهای محلی به عنوان نمایندگان مردم می‌توانند خواسته‌ها، پیشنهادها، دیدگاه‌ها و مشکلات آنها را با مسئولان به اشتراک بگذارند.

اهمیت این شوراها برای منطقه شما چه بوده است؟ تجربه و مشاهده شما از عملکرد این شوراها در ولایت شما چیست؟

درباره حذف شدن نظارت این شوراها بر کار اداره‌های محلی چه فکر می‌کنید؟

اگر مایلید در برنامه صدای شما شرکت کنید می‌توانید هنگام پخش برنامه به این شماره زنگ بزنید:

۰۰۴۴۲۰۷۴۳۶۰۹۱۹

همچنین می‌توانید، در صفحه فیسبوک بی بی سی افغانستان نظر دهید و یا هم نظر خود را به نشانی dari@bbc.co.uk بفرستید.