سی و پنج سال حجاب اجباری در ایران؛ مشاهدات و تجربیات شما

حق نشر عکس
Image caption تظاهرات سال ۵۷، روی پلاکارد نوشته شده: "بی‌حجاب و باحجاب عیله شاه جنگیدیم، بی‌حجاب و باحجاب آزادی را پاسداریم."

سى و پنج سال از سخنرانى آيت‌الله خمينى درباره حجاب زنان می‌گذرد. آقای خمینی در ۱۶ اسفند ۱۳۵۷ در سخنرانی خود در مدرسه رفاه در تهران گفته بود: "در وزارتخانه‌های اسلامی نباید زن‌های لخت بیایند. مانعی ندارد بروند کار کنند لیکن با حجاب شرعی باشند."

فردای این سخنرانی و همزمان با هشت مارس، روز جهانی زن، تعدادى از زنان در تهران در اعتراض به آنچه که برخورد خشونت آمیز با زنان بی‌حجاب در طول یک ماه پس از پیروزی انقلاب اسلامی خوانده شد، تظاهرات كردند. این تظاهرات با حمله گروهی رو به رو شد. به گزارش روزنامه‌های آن زمان حملات به زنان بی حجاب و همچنین اعتراض به این حمله‌ها و حجاب اجباری به شهرهای دیگر از جمله سنندج و اصفهان نیز کشیده شد.

پس از اجباری شدن حجاب در اماکن دولتی چون رادیو و تلویزیون، وزارتخانه‌ها و مدارس، سرانجام در پنجم مهر ماه سال ۱۳۶۰، مجلس ایران قانون حجاب اجباری در محل کار را تصوب و مجازات‌هایی از توبیخ کتبی تا انفصال از خدمت و اخراج را برای رعایت نکردن آن تعیین کرد. با تصويب قانون تعزيرات در سال ١٣٦٢، عدم رعايت حجاب اسلامى جرم شناخته شد و حتى مجازات شلاق برای عدم رعایت آن در مکان‌های عمومی تعیین شد.

آيا شما آن دوران را به ياد مى‌آوريد؟ مشاهدات شما از روند اجبارى شدن حجاب در ايران چيست؟ اگر محجبه نبوديد، براى اولين بار چه زمانى مجبور به گذاشتن حجاب شديد؟

احساس و تجربه خودتان را از مواجهه با حجاب اجباری با دیگران در میان بگذارید.

پس از عمومی شدن قانون حجاب اجباری، تابلوهای ورود افراد بی‌حجاب ممنوع بر در بسیاری از اماکن عمومی و دولتی نصب شد و طرح پاکسازی زنان بی‌حجاب در ادارات دولتی اجرا شد. تعدادی از زنان در این دوره خواسته یا ناخواسته خانه نشین شدند.

در حال حاضر، به موجب تبصره ماده ۶۳۸ قانون مجازات اسلامی، مجازات حبس از ۱۰ روز تا دو ماه یا ۷۴ ضربه شلاق برای بی حجابی تعیین شده است.

منتقدان حجاب اجباری، این مساله را نقض حق انتخاب زنان در پوشش و محدودکننده حقوق و نقش اجتماعی‌شان می‌دانند. اما برخی تحلیل گران می‌گویند اجباری شدن حجاب در ایران باعث شده که فضای حضور تعداد بیشتری از زنان در فعالیت‌های اجتماعی، بازار کار، و مکان‌های آموزشی فراهم شود.

حجاب اجبارى چه تاثيرى بر زندگى شما داشته است؟ آيا تا به حال به دليل عدم رعايت حجاب دچار مشكل شده‌ايد؟

مساله حجاب چقدر دغدغه و اولويت زندگى شماست؟ آيا شما با اجبارى بودن حجاب در جمهورى اسلامى ايران موافقيد، يا فكر مى‌كنيد حجاب بايد اختيارى باشد؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را از طریق فرم سمت چپ صفحه برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

phone_icon ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸
sms_icon ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۱۱۲۷ و ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۰۵۴۸
mail_icon shoma@bbc.co.uk
facebook_icon facebook.com/bbcshoma
twitter_icon bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.