افزایش کشت خشخاش در افغانستان؛ نظرات و مشاهدات شما

حق نشر عکس AP
Image caption به دلیل ارزان بودن محصولات کشاورزی جایگزین، بسیاری از کشاورزان حاضر نیستند به کاشت این محصول پایان دهند

هیات بین المللی کنترل مواد مخدر اخیرا در گزارشی اعلام کرده که کشت خشخاش در افغانستان در سال ۲۰۱۳ میلادی، نسبت به سال پیش از آن ۳۶ درصد افزایش داشته است.

این نهاد بین المللی به گران شدن تریاک و وخیم شدن اوضاع امنیتی در بعضی از مناطق افغانستان، به عنوان عوامل اصلی افزایش کشت خشخاش اشاره کرده و معتقد است استراتژی ملی افغانستان در مهار مواد مخدر بی نتیجه بوده است.

آیا مشاهده ای از افزایش کشت خشخاش در منطقه سکونت خود دارید؟ به نظر شما دلیل افزایش کشت خشخاش در افغانستان چیست؟

رییس هیات بین المللی کنترل مواد مخدر می گوید کشت خشخاش عمدتا در جنوب افغانستان و نقاط ناآرام و ناامن افزایش یافته است. در عین حال تلاش های دولت برای متقاعد کردن کشاورزان به کاشت محصولات جایگزین مانند پنبه، انار، زعفران و گندم، به دلیل ارزان بودن این محصولات در مقایسه با تریاک چندان موفق نبوده است.

توقع شما از دولت افغانستان و نیروهای خارجی برای کنترل مواد مخدر چیست؟ شما تا چه حد استراتژی دولت افغانستان در مهار مواد مخدر را موفق می دانید؟

آمارهای تازه نشان می دهد در کنار افزایش کشت خشخاش در افغانستان، شمار افراد معتاد هم رو به افزایش است. دو و نیم درصد از شهروندان بین ۱۵ تا ۶۵ سال در افغانستان معتادند، که این آمار در مقایسه با پنج سال گذشته دو برابر شده است.

بعضی از ناظران امور اجتماعی نسبت به تبعات این موضوع برای نسل جوان افغانستان ابراز نگرانی کرده اند.

آیا از افزایش اعتیاد در افغانستان مشاهده ای دارید؟ به نظر شما غیر از دسترسی آسان به مواد مخدر، چه دلایل دیگری برای افزایش اعتیاد در میان افغان ها نقش داشته است؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را از طریق فرم سمت چپ صفحه برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

phone_icon ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸
sms_icon ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۱۱۲۷ و ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۰۵۴۸
mail_icon shoma@bbc.co.uk
facebook_icon facebook.com/bbcshoma
twitter_icon bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.