درگذشت محمد قسیم فهیم چه تاثیری بر وضع سیاسی افغانستان خواهد داشت؟

حق نشر عکس AP

درگذشت مارشال محمد قسیم فهیم، معاون اول ریاست جمهوری افغانستان واکنش‌های گسترده‌ای به دنبال داشته است. او از فرماندهان جهادی شناخته ‌شده افغانستان بود که به علت بیماری، در سن ۵۶ سالگی درگذشت. چهره‌های سیاسی افغانستان از جمله حامد کرزی، رئیس جمهور، در پیام‌های جداگانه‌ای از آقای فهیم تجلیل کرده و مرگ او را ضایعه‌ای جبران ناپذیر برای افغانستان دانسته اند. دولت افغانستان سه روز عزای عمومی اعلام کرده است.

محمد قسیم فهیم در آغاز حکومت حامد کرزی به مقام "مارشالی"؛ عالی ترین رتبه نظامی رسید و در پنج سال گذشته، معاون اول ریاست جمهوری افغانستان بود. آقای فهیم از شخصیت‌های سابقه‌دار جهادی و از افراد نزدیک به احمد شاه مسعود بود و نقش موثری در پیروزی مجاهدین در کابل داشت.

به نظر شما آقای محمد قسیم فهیم چه نقش و جایگاهی در نظام سیاسی افغانستان داشته است؟

درگذشت آقای فهیم در آستانه انتخابات ریاست جمهوری ماه آینده اتفاق افتاده است. ساعاتی پس از درگذشت او، بحث‌ها در مورد تاثیر نبود آقای فهیم بر انتخابات ریاست جمهوری افغانستان بالا گرفت. محی‌الدین مهدی، عضو مجلس نمایندگان افغانستان و از اعضای پیشین حزب جمعیت اسلامی افغانستان می‌گوید آقای فهیم در هفته‌های اخیر با تمامی نامزدهای مطرح انتخابات ریاست جمهوری افغانستان دیدار داشت و نامزدها نیز به او مراجعه می‌کردند و در موارد مختلف از او مشاوره می‌گرفتند.

آقای مهدی می‌گوید محمد قسیم فهیم می‌توانست نقش مهمی در برگزاری انتخابات شفاف ایفا کند و "در نبود یک نیروی به اصطلاح بازدارنده، اصلاح طلب و طرفدار انتخابات شفاف در داخل حکومت، بدون شک نگرانی‌ها قوت بیشتری می‌گیرد."

به نظر شما آیا درگذشت آقای قسیم فهیم در آستانه انتخابات ریاست جمهوری افغانستان تاثیری بر روند برگزاری انتخابات و آرایش سیاسی گروه‌ها خواهد داشت؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را از طریق فرم سمت چپ صفحه برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

phone_icon ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸
sms_icon ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۱۱۲۷ و ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۰۵۴۸
mail_icon shoma@bbc.co.uk
facebook_icon facebook.com/bbcshoma
twitter_icon bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.