وضعیت حقوق بشر در ایران در سال ۱۳۹۲

حق نشر عکس na
Image caption رئیس قوه قضاییه ایران از دیدار کاترین اشتون با مادر ستار بهشتی انتقاد کرده است

احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد، در تازه‌ترین گزارش سالانه خود درباره وضعیت حقوق بشر در ایران، از دولت این کشور خواسته است که به موارد نقض حقوق بشر شهروندان ایرانی خاتمه دهد.

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد نیز به تازگی گفته بود که دولت حسن روحانی از زمان روی کار آمدن نتوانسته کارزاری را که برای بهبود حقوق بشر وعده داده بود، به پیش ببرد.

روند وضعیت حقوق بشر در ایران را از زمان آغاز به کار دولت آقای روحانی تاکنون چطور ارزیابی می‌کنید؟ به نظر شما دولت آقای روحانی چقدر در راستای تحقق وعده‌های حقوق بشری خود در حرکت است؟

در حال حاضر، مهم‌ترین مورد نقض حقوق بشر در ایران از نگاه شما چیست؟

از سوی دیگر، در پی ملاقات کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، با چند نفر از زنان ایرانی از جمله نرگس محمدی، فعال حقوق بشر همچنین گوهر عشقی، مادر ستار بهشتی (وبلاگ‌نویسی که در زندان کشته شد) در سفارت اتریش در تهران، گروهی از محافظه‌کاران نسبت به این اقدام واکنش نشان داده‌اند. صادق لاریجانی٬ رئیس قوه قضاییه به دولت حسن روحانی هشدار داده است که "اگر بناست چنین روندی ادامه یابد و بر خلاف امنیت و مصالح کشور در چنین سفرهایی اقداماتی صورت گیرد؛ قوه قضاییه وارد عمل می‌شود و تبعات آن نیز در آینده بر عهده وزارت امور خارجه خواهد بود."

شما درباره دیدار مقام‌های اروپایی با برخی از فعالان ایرانی در زمینه حقوق بشر چه فکر می‌کنید؟ به نظر شما تأثیر چنین دیدارهایی چه می‌تواند باشد؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را از طریق فرم سمت چپ صفحه برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

phone_icon ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸
sms_icon ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۱۱۲۷ و ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۰۵۴۸
mail_icon shoma@bbc.co.uk
facebook_icon facebook.com/bbcshoma
twitter_icon bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.

Page not found - BBC Persian