افزایش ۲۵ درصدی حقوق کارگران ایران در سال ۹۳؛ نظرات شما

حق نشر عکس ilna

بعد از دو جلسه طولانی بررسی حداقل حقوق کارگران در شورای عالی کار، سرانجام افزایشِ حقوق ۲۵ درصدی کارگران در سال آینده تصویب شد. حداقل حقوق کارگران که اکنون ۴۸۷ هزار تومان است، با ۱۲۱ هزار تومان افزایش، ۶۰۸ هزار تومان تعیین شده است. این در حالی است که کمیته مزد شورای اسلامی کار استان تهران پیشتر اعلام کرد که هزینه یک ماه خانوار ۴ نفره کارگری در ایران بیش از یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان است.

اگر شما کارگر هستید آیا این میزان افزایش حقوق کفاف زندگی شما را می‌دهد؟

به نظر شما حداقل دستمزد کارگران برای سال ۱۳۹۳ چقدر باید باشد؟

نمایندگانی از دولت، کارگران و کارفرمایان در شورای عالی کار عضویت دارند. کارفرمایان طرح افزایش ۲۰ درصدی حقوق کارگران را در نظر داشتند اما نمایندگان کارگران با این میزان افزایش حقوق مخالف بودند و خواستار افزایش ۳۰ تا ۳۵ درصدی بودند. نمایندگان کارگران می‌گفتند که افزایش حقوق باید در حد نرخ تورم فعلی باشد اما استدلال کارفرمایان این بوده است که شرایط تولید دشوار است و افزایش حقوق کارگران مشکلات تولید را بیشتر می‌کند. سرانجام نمایندگان کارگران با نرخ تعیین شده از سوی دولت موافقت کردند.

نظر شما درباره استدلال تولید کنندگان چیست؟ اگر تولیدکننده یا کارفرما هستید، چه مشکلاتی در زمینه پرداخت حقوق کارگران دارید؟ درباره موافقت نمایندگان کارگران با نرخ پیشنهادی دولت چه فکر می‌کنید؟

عملکرد دولت روحانی را درباره رسیدگی به وضعیت کارگران چگونه ارزیابی می‌کنید؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را از طریق فرم سمت چپ صفحه برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

phone_icon ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸
sms_icon ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۱۱۲۷ و ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۰۵۴۸
mail_icon shoma@bbc.co.uk
facebook_icon facebook.com/bbcshoma
twitter_icon bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.