نوروز در شبکه‌های اجتماعی؛ نظرات شما

حق نشر عکس
Image caption آریو این عکس را از لحظه سال تحویل و زمانی که در دانشگاه بوده فرستاده است

شبکه‎‌های اجتماعی امکان دسترسی و تماس انسان‌ها را با یکدیگر آسان کرده و باعث شده که در مناسبت‌هایی مثل نوروز بتوانند به سادگی در شادی هم شریک باشند. مثلاً کاربری به نام مهدی در فیسبوک بی‌بی‌سی فارسی نوشته که لحظه سال تحویل را در فیسبوک و به تماشای عکس سفره‌های هفت‌سین دوستانش گذرانده است.

اما از سوی دیگر، انعکاس گسترده نوروز در شبکه‌های اجتماعی این دغدغه قدیمی را مطرح کرده که اساساً این فناوری می‌تواند تاثیری منفی بر روابط اجتماعی افراد بگذارد و به دور شدن آنها از هم در دنیای واقعی منجر شود.

به نظر شما آیا شبکه های اجتماعی آدم ها را در مناسبت هایی مثل نوروز، به هم نزدیک تر می کند یا دورتر؟ آیا شما دید و بازدید رو در رو را ترجیح می‌دهید یا ارسال پیام تبریک و عکس در صفحه فیسبوک یا سایر شبکه های اجتماعی؟

به نظر شما استفاده کاربران از شبکه های اجتماعی، چه تاثیری می تواند بر رسوم و سنت های قدیمی نوروز مثل دیدار فامیل و دوستان داشته باشد؟

هنوز چند روز به آغاز سال ۱۳۹۳ مانده بود که شبکه‌های اجتماعی پر شد از عکس سفره‌های هفت‌سین، پیام‌های تبریک و اشعاری در وصف بهار و نوروز. این پیام‌ها اغلب توسط کاربران فارسی زبان و با هشتگ‌های نوروز و هفت‌سین در فضای فیسبوک، توییتر و اینستاگرام منتشر می‌شود.

آیا شما هم عکس سفره هفت سین خودتان را در شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشته اید؟ در مناسبت های عمومی مانند نوروز، چقدر در شبکه های اجتماعی فعال هستید و چقدر برای باخبر شدن از احوال سایرین به این شبکه ها مراجعه می کنید؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را از طریق فرم سمت چپ صفحه برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

phone_icon ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸
sms_icon ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۱۱۲۷ و ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۰۵۴۸
mail_icon shoma@bbc.co.uk
facebook_icon facebook.com/bbcshoma
twitter_icon bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.