برنامه‌های اقتصادی نامزدهای ریاست جمهوری افغانستان از نگاه شما

حق نشر عکس ugc

دو هفته مانده به انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، رویکردها و برنامه‌های اقتصادی نامزدهای ریاست جمهوری در کانون توجه رای دهندگان افغان و ناظران بین المللی قرار دارد. اتکای کامل به کمک‌های خارجی، گستردگی فقر، فقدان زیر ساخت‌ها، وابستگی شدید در حوزه انرژی، پروژه های نیمه کاره و فساد مالی فراگیر، این انتقاد را در میان برخی کارشناسان برانگیخته است که دو دولت مستقر در ۱۲ سال گذشته در ساماندهی میلیاردها دلار کمک و سرمایه‌گذاری خارجی چندان موفق عمل نکرده اند.

شما از برنامه های اقتصادی نامزدهای ریاست جمهوری چقدر آگاهی دارید و آنها را در راستای بازسازی افغانستان چطور ارزیابی می کنید؟

اتکا بر ظرفیت‌های بالقوه داخلی همچون تمرکز بر منابع طبیعی، کشاورزی، دامداری و تشویق بخش خصوصی به مشارکت در راستای کاهش وابستگی خارجی از یک سو و تداوم جذب کمک‌های خارجی، ایجاد صنایع کوچک، ریشه کن کردن "مافیای اقتصادی"، برنامه ریزی مدون و بلندمدت در طول "دهه تحول"، توسعه موازی و ایجاد "امنیت اقتصادی" از سوی دیگر، از جمله تئوری‌های اقتصادی طرح شده توسط احزاب و نامزدهای ریاست جمهوری است.

کدام طرح و برنامه نامزدها را برای شکوفایی اقتصادی افغانستان در آینده مفید و موثر می دانید؟ به نظر شما اولویت‌های اقتصادی که نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری باید به آن بپردازند کدامها هستند؟

کمیسیون انتخابات افغانستان صرف بودجه دست‌کم ده میلیون افغانی را برای کارزارهای انتخاباتی تصویب کرده و همچنین نامزدها مکلف هستند با ثبت بودجه تبلیغاتی، کمیسیون نظارت بر انتخابات را از سقف بودجه کارزار انتخاباتی خود آگاه سازند.

آیا با صرف مبالغ هنگفت در کارزارهای انتخاباتی توسط نامزدهای ریاست جمهوری موافق هستید؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را از طریق فرم سمت چپ صفحه برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

phone_icon ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸
sms_icon ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۱۱۲۷ و ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۰۵۴۸
mail_icon shoma@bbc.co.uk
facebook_icon facebook.com/bbcshoma
twitter_icon bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.