برنامه‌ نامزدهای ریاست جمهوری افغانستان در مورد امنیت و سیاست خارجی؛ نظرات شما

حق نشر عکس AFP

رقابت نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در جریان است. بحث تأمین امنیت و سیاست خارجی نیز از مهم ترین اولویت هایی است که نامزدها در برنامه های خود به آن پرداخته اند. در این میان، نحوه ادامه ماموریت نیروهای خارجی پس از سال ۲۰۱۴ میلادی در افغانستان و همچنین امضای "توافقنامه امنیتی" با آمریکا از جمله مواردی است که رئیس جمهور آینده این کشور باید برنامه و موضع مشخصی در مورد آن داشته باشد.

شما چقدر از برنامه نامزدهای ریاست جمهوری در زمینه بهبود امنیت در افغانستان اطلاع دارید؟ در مورد اولویت‌های سیاست خارجی و روابط افغانستان با کشورهای دیگر جهان، برنامه کدام نامزدها را می‌پسندید؟

حدود دوهفته مانده به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی، دو حمله در کابل و جلال‌آباد، نگرانی ها را در خصوص تأمین امنیت برگزاری انتخابات در این کشور افزایش داده است. همچنین پیشتر در خبرها آمده بود که برخی از نامزدهای انتخابات شوراهای ولایتی برای امنیت خود از مسوولین درخواست سلاح کرده اند.

در مورد تدابیر امنیتی و میزان آمادگی مسوولین برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان چه فکر می‌کنید؟

حامد کرزی در سخنانی از ابراز تمایل طالبان برای مذاکره با دولت، که گویا در نتیجه حدود سه ماه رد و بدل شدن پیام‌های محرمانه بین دولت و نیروهای طالبان بوده، خبر داده است.

در مورد موضع نامزدها درباره مذاکره و امکان رسیدن به یک توافق پایدار با طالبان چه فکر می کنید؟ فکر می‌کنید راهکار دولت آینده افغانستان در این مورد چه باید باشد؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را از طریق فرم سمت چپ صفحه برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

phone_icon ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸
sms_icon ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۱۱۲۷ و ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۰۵۴۸
mail_icon shoma@bbc.co.uk
facebook_icon facebook.com/bbcshoma
twitter_icon bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.