اولویت‌های رئیس جمهور آینده افغانستان در زمینه فرهنگ و آموزش چه باید باشد؟

در روزهای منتهی به انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، نامزدها در تبلیغات انتخاباتی و مناظره‌های تلویزیونی به موضوعاتی از قبیل امنیت، اقتصاد و سیاست خارجی پرداخته‌اند.

بسیاری معتقد هستند نامزدهای انتخابات، مسائل مربوط به توسعه فرهنگی و آموزشی را نادیده گرفته‌اند در حالی‌که برخی دیگر می‌گویند در شرایط کنونی افغانستان، مسائل امنیتی و اقتصادی بیشتر از مسائل فرهنگی و آموزشی برای مردم حائز اهمیت است.

به نظر شما در شرایط کنونی افغانستان، آیا کاندیداها باید به مسائل فرهنگی وآموزشی اولویت دهند؟ به نظر شما چرا تا کنون برنامه‌های مشخصی از سوی نامزدها در این حوزه‌ها ارائه نشده است؟

در سال‌های گذشته مکتب‌ها دوباره در افغانستان احیا شدند و دختران نیز پس از سال‌ها اجازه تحصیل پیدا کردند. در بسیاری از شهرهای افغانستان نیز ده‌ها دانشگاه‌ خصوصی و دولتی فعالیتشان را از سر گرفتند. در همین حال با توجه به استقبال بسیاری از مردم به تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی و آموزش عالی، بسیاری به کیفیت آموزش و منابع آموزشی انتقادهای زیادی وارد می‌کنند.

شما درباره نحوه آموزش و کیفیت مکاتب و دانشگاه‌ها در دولت کنونی چه فکر می‌کنید؟ فکر می‌کنید دولت آینده چه تغییراتی در زمینه فرهنگ و آموزش باید ایجاد کند؟ با توجه به شناختی که از نامزدها دارید، فکر می‌کنید کدام یک از آنها بتواند در زمینه فرهنگی و آموزشی بهتر عمل کند؟

در سال‌های حکومت طالبان بر افغانستان، تولیدات محصولات فرهنگی با محدودیت‌های شدیدی مواجه بود. پس از روی کار آمدن دولت آقای کرزی نشریات و رسانه های متعددی در افغانستان آغاز به کار کردند و کتاب‌ها و محصولات فرهنگی گوناگونی نیز پس از مدت‌ها دوباره تولید شدند. با این وجود بسیاری از نویسندگان معتقد هستند فعالیت‌های فرهنگی انجام شده کافی نبوده و باید بیش از پیش از تولیدات فرهنگی حمایت کرد.

اولویت‌ها و خواسته‌های شما در زمینه فرهنگ و هنر در افغانستان چیست؟ عملکرد دولت حامد کرزی در این زمینه چگونه بوده است؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را از طریق فرم سمت چپ صفحه برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

phone_icon ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸
sms_icon ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۱۱۲۷ و ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۰۵۴۸
mail_icon shoma@bbc.co.uk
facebook_icon facebook.com/bbcshoma
twitter_icon bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.