آیا قومیت گرایی نقشی در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان دارد؟

نزدیک به یک هفته به انتخابات ریاست جمهوری افغانستان مانده اما این نگرانی وجود دارد که برخی شهروندان ولایت‌های جنوبی مانند هلمند، قندهار ونیمروز به دلیل مشکلاتی چون حضور بیشتر طالبان در این مناطق و ناامنی، مشارکت کمتری در انتخابات داشته باشند. اما نتایج نظرسنجی موسسه انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان ( فیفا) نشان می‌دهد که برخلاف آنچه در محافل سیاسی شنیده می‌شود در مناطق ناامنی مثل جنوب، علاقه مردم برای اشتراک در انتخابات در سطح بالایی است. مشاهدات خبرنگار بی‌بی‌سی هم از استقبال مردم لشگرگاه از شهرهای مهم جنوبی حکایت دارد. براساس این گزارش در نقاط مختلف ولایت هلمند محل بازرسی پلیس و ارتش ملی افغانستان ایجاد شده تا مردم برای شرکت در انتخابات احساس امنیت کنند.

آیا در جایی که شما زندگی می‌کنید مردم تمایلی به شرکت در انتخابات دارند؟ اگر در ولایت‌های شمالی یا جنوبی این کشور زندگی میکنید میزان مشارکت را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

در دهه های اخیر تعارض‌های قومی از عوامل مهم در بی‌ثباتی افغانستان بوده است. شاید به همین دلیل است که برخی طرح مساله قومگرایی را در آستانه انتخابات نادرست می‌دانند ولی از سوی دیگر گروهی تاکید دارند که مساله قومیت‌گرایی را باید به عنوان یک واقعیت کشور افغانستان پذیرفت و برای اختلافات قومی، راه حل پیدا کرد.

گزارشی با عنوان " سایه سنگین قومیت‌گرایی بر سیاست در افغانستان" را در سایت فارسی بی‌بی‌سی بخوانید.

معیارهای قومیتی چقدر در رای دادن شما تاثیر دارد؟ آیا اصولا تعلقات قومیتی نامزدها در رای و نظر شما تاثیری دارد؟

رئیس جمهور آینده افغانستان برای حل اختلافات و تعصبات قومی چه کاری می‌تواند انجام دهد؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را از طریق فرم سمت چپ صفحه برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

phone_icon ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸
sms_icon ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۱۱۲۷ و ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۰۵۴۸
mail_icon shoma@bbc.co.uk
facebook_icon facebook.com/bbcshoma
twitter_icon bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.