انتخابات در کشور شما چقدر آزادانه برگزار می‌شود؟

حق نشر عکس AFP

در بسیاری از کشورها، انتخابات روشی است که بر اساس آن مردم از میان چند نامزد، گزینه مورد نظر خود را برای حکومتداری انتخاب می‌کنند. اما روش و شکل برگزاری انتخابات در کشورهای مختلف متفاوت است. در برخی نقاط، محدودیت‌هایی در جریان انتخابات اعمال می‌شود که منتقدان، آن را نقض آزادی حق انتخاب شهروندان تلقی می‌کنند.

در کشوری که شما زندگی می‌کنید، انتخابات چقدر آزادانه برگزار می شود؟ موانع برگزاری یک انتخابات آزاد در کشور شما چیست؟

به نظر شما انتخابات آزاد چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟

شبکه جهانی بی‌بی‌سی در ادامه مجموعه برنامه‌هایی درباره آزادی، روز سه شنبه اول آوریل ویژه برنامه‌هایی برگزار می‌کند. برنامه نوبت شما هم در این روز و در آستانه انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به مساله مفهوم آزادی و انتخابات می‌پردازد.

برخی از شهروندان افغانستان نگران هستند که نتیجه انتخابات از پیش تعیین شده باشد و مشارکت آنها تاثیری در نتیجه انتخابات نداشته باشد. برخی تحلیل‌گران هم می‌گویند به دلیل مشکلات قومی، سنتی و خانوادگی و عدم موجودیت فردگرایی در جامعه افغانستان، بسیاری از شهروندان نامزد مورد علاقه خود را آزادانه انتخاب نمی‌کنند.

شما چقدر آزاد هستید تا نامزد مورد علاقه خود را در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان انتخاب کنید؟ به نظر شما قوانین افغانستان در زمینه رعایت آزادی مردم برای رای دادن چگونه است؟

افغانستان ۹۰ سال پیشینه انتخابات دارد. هرچند در مقاطعی، همچون دوره جنگ‌های داخلی و حاکمیت طالبان، انتخابات برگزار نشده است.

در سایت بی‌بی‌سی بخوانید: ۹۰ سال رای و رای‌گیری در افغانستان؛ نگاهی به تاریخچه برگزاری انتخابات در افغانستان.

آیا به نظر شما انتخابات برای افغانستان، آزادی و دموکراسی به همراه داشته است؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را از طریق فرم سمت چپ صفحه برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

phone_icon ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸
sms_icon ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۱۱۲۷ و ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۰۵۴۸
mail_icon shoma@bbc.co.uk
facebook_icon facebook.com/bbcshoma
twitter_icon bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.