افغانستان؛ آیا در انتخابات شرکت می‌کنید؟

حق نشر عکس

در آستانه انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، نظرسنجی‌های مختلفی درباره میزان مشارکت در این انتخابات منتشر شده است. بر اساس نظرسنجی بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان ( فیفا) ۹۲ درصد مردم از برگزاری انتخابات در این کشور حمایت می‌کنند و بیشتر از ۷۵ درصد آنها در انتخابات شرکت می‌کنند. بر اساس یک نظر سنجی دیگر ۷۰ درصد از جامعه آماری مورد نظر از نامزدهای مختلف حمایت کرده و ۳۰ درصد گفته اند که هنوز تصمیمی نگرفته‌اند.

بر اساس گزارش‌ها، نداشتن کارت رای دهی، عدم آگاهی درباره انتخابات، ترس از تقلب و ناامنی به ترتیب از عمده‌ترین دلایل عدم شرکت افراد در انتخابات است.

آیا شما تصمیم خود را برای شرکت کردن یا شرکت نکردن در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان گرفته اید؟ آیا در این انتخابات شرکت می‌کنید؟

به نظر شما اهمیت مشارکت در انتخابات ریاست جمهوری این دوره چیست؟

در این دوره از انتخابات ریاست جمهوری میلیون‌ها افغان مهاجر که خارج از افغانستان زندگی می‌کنند، نمی‌توانند در انتخابات شرکت کنند. دلیل این اقدام در دسترس نبودن آمار دقیق تعداد افغان‌ها عنوان شده است. مقام‌های کمیسیون انتخابات افغانستان ابتدا اعلام کرده بود که افغان‌های مقیم در ایران و پاکستان می‌توانند در این انتخابات شرکت کنند. اما بعدا اعلام شد که به دلیل در اختیار نداشتن منابع مالی کافی، برگزاری این انتخابات در ایران و پاکستان نیز منتفی شد.

به نظر شما شرکت افغان‌های خارج از افغانستان در انتخابات، چقدر اهمیت دارد؟ اگر شما از جامعه مهاجران افغان هستید در صورت عدم منع قانونی، در انتخابات شرکت می‌کردید؟

مهلت تبلیغات نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان روز چهارشنبه ۲ آوریل، ۱۳ فروردین به پایان می‌رسد. مناظره‌های انتخاباتی، سخنرانی و برگزاری میتینگ نامزدها و تیم‌های انتخاباتی‌شان در مناطق مختلف افغانستان، انجام مصاحبه و مناظره در رسانه‌ها و شبکه های اجتماعی از جمله شیوه‌هایی بود که نامزدها برای معرفی خود و برنامه‌هایشان استفاده کردند.

مبارزات انتخاباتی چقدر شما را قانع کرده که در انتخابات شرکت کنید؟ آیا تبلیغات نامزدها به شما کمک کرده که نامزد مورد علاقه خود را انتخاب کنید؟ مبارزات انتخاباتی این دوره با دوره‌های قبل چه تفاوتی داشته است؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را از طریق فرم سمت چپ صفحه برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

phone_icon ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸
sms_icon ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۱۱۲۷ و ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۰۵۴۸
mail_icon shoma@bbc.co.uk
facebook_icon facebook.com/bbcshoma
twitter_icon bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.