نظرات و تجربیات شما درباره تنبیه کودکان

بر اساس برخی تعاریف، تنبیه شیوه‌ای است که از سوی والدین یا مراقبان یا آموزگاران برای حذف یا کاهش رفتار نا مطلوب کودکان اعمال می‌شود. به گفته کارشناسان، این شیوه در بسیاری از موارد با خشونت همراه می‌شود و می‌تواند عواقب بدی به بار بیاورد.

واحد مشاوره و مددکاری صدای یارا در ایران، اعلام کرده که در سال ۹۲ بر اساس تماس‌های برقرار شده با خط مشاوره این واحد، ۲۴۸۸ کودک تنبیه شده اند، که ۵۵ درصد آنها مورد تنبیه عاطفی، روانی و ۴۵ درصدشان مورد تنبیه بدنی قرار گرفته‌اند. این در حالیست که بسیاری از موارد تنبیه کودکان در ایران جایی ثبت نمی‌شود.

آیا شما تا به حال کسی را تنبیه کرده‌اید؟ آیا خودتان مورد تنبیه قرار گرفته‌اید؟ به نظر شما تاثیر تنبیه کردن چه می‌تواند باشد؟ آیا تنبیه می‌تواند تاثیر مثبت داشته باشد؟تعریف شما از تنبیه کودکان چیست؟ تنبیه کودکان در جامعه‌ای که شما زندگی می کنید چقدر رواج دارد؟

یکی از اعضای مرکز مددکاری صدای یارا می‌گوید ۹۳ درصد تماس‌هایی که در سال گذشته با این مرکز گرفته شده از طریق مادران، دو درصد از طریق پدران، سه درصد از طریق کودکان، یک درصد از طریق اقوام و یک درصد هم از طریق سایرین برقرار شده است.

آیا فرهنگ گزارش کردن تنبیه کودکان در محل زندگی شما وجود دارد؟ به نظر شما چطور باید با تنبیه خشونت آمیز کودکان در منازل و مدرسه‌ها مقابله کرد؟ نقش خانواده‌ها ودولت در کاهش تنبیه خشونت آمیز کودکان چیست؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را از طریق فرم سمت چپ صفحه برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

phone_icon ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸
sms_icon ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۱۱۲۷ و ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۰۵۴۸
mail_icon shoma@bbc.co.uk
facebook_icon facebook.com/bbcshoma
twitter_icon bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.