محدود شدن پذیرش زنان در رشته‌های پزشکی؛ نظرات شما

حق نشر عکس MEHR

امیرمحسن ضیایی، معاون آموزشی وزیر بهداشت، از محدود شدن پذیرش دانشجویان دختر ایرانی در رشته‌های پزشکی خبر داده است.

آقای ضیایی در گفتگو با ایسنا اعلام کرده که برای "متعادل" کردن نسبت جنسیتی دانشجویان رشته‌های پزشکی، سهمیه‌بندی جنسیتی انجام می شود تا احتمال قبولی پسران در رشته‌های پزشکی افزایش یابد.

آیا شما با "متعادل کردن" نسبت جنسیتی دانشجویان رشته‌های پزشکی در ایران موافقید؟ آیا سهمیه‌بندی جنسیتی و محدود کردن پذیرش دختران راه مناسبی برای افزایش تعداد دانش آموزان پسر در رشته‌های پزشکی است؟

به گفته آقای ضیایی "نیروی پزشک عمومی، متخصص و پرستار مرد در کشور به تعداد مورد نیاز موجود نیست" و "به دلیل کمبود دانش‌آموخته پسر، در اعزام نیروی پزشکی به مناطق دوردست مشکلاتی ایجاد شده است."

آیا شما تا به حال به دلیل کمبود پزشک یا پرستار مرد دچار مشکل شده‌اید؟

مطابق گزارش شرق و بنا به آمار رسمی در دو دهه گذشته، تعداد زنانی که در رشته‌های پزشکی پذیرفته می‌شوند نسبت به مردان افزایش یافته و از نسبت ۴۲درصد به ۵۸درصد در سال ۱۳۷۰، به ۶۸درصد دانشجوی دختر در مقابل ۳۲ درصد دانشجوی پسر در سال تحصیلی ۹۲-۹۳ رسیده است.

به نظر شما چرا تعداد دانشجویان پسر در رشته‌های پزشکی کاهش یافته است؟

روزنامه شرق در گزارش خود می‌نویسد: "موج افزایش حضور زنان در کرسی‌های دانشگاهی منجر به افزایش حضور آنان در موقعیت‌های شغلی، اجتماعی و اقتصادی بالاتر نیز نشده است" به طوری که اگرچه "بین ۵۰ تا ۶۰‌درصد کرسی‌های دانشگاهی در اختیار زنان است... تنها ۲۰‌درصد از زنان عضو هیات علمی هستند و تنها ۱۳‌درصد آنان نقش فعال در بازار کار ایران دارند."

در برخی از کشورها، به منظور برقراری نسبت جنسیتی در برخی حوزه ها، مثل مجلس، سطوح بالای مدیریتی، یا دانشگاه ها، از سهمیه بندی جنسیتی استفاده می شود که به آن "تبعیض مثبت" هم می گویند. مثلا در برخی از کشورها برای بالابردن تعداد نمایندگان زن در مجلس، احزاب موظف هستند که درصدی از نامزدهای خود را در انتخابات از میان زنان تعیین کنند.

در سال‌های اخیر سهمیه بندی جنسیتی در برخی از رشته‌های دانشگاهی در ایران با مخالفت و اعتراض بسیاری از دانشجویان و فعالان حقوق زنان روبرو بوده است.

آیا شما با تبعیض مثبت برای برقراری تعادل جنسیتی و افزایش تعداد زنان یا مردان در برخی حوزه‌ها موافقید؟ به نظر شما تاثیر طرح‌های فعلی سهمیه‌بندی جنسیتی در دانشگاه‌های ایران چه بوده است؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما در این‌باره شرکت کنید، می‌توانید اطلاعات تماس خود را از طریق فرم سمت چپ صفحه برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

phone_icon ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸
sms_icon ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۱۱۲۷ و ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۰۵۴۸
mail_icon shoma@bbc.co.uk
facebook_icon facebook.com/bbcshoma
twitter_icon bbcshoma@

همچنین می‌توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.