موج 'جدایی طلبی' در شرق اوکراین؛ مشاهدات و نظرات شما

حق نشر عکس AP

پس از کشمکش سیاسی بین روسیه و اوکراین که به الحاق شبه جزیره کریمه به خاک روسیه منجر شد، حالا چند روزی است که موج "جدایی طلبی" به مناطق شرقی اوکراین کشیده شده است. روز گذشته مراکز فرماندهی نیروهای امنیتی و انتظامی در سه شهر شرق اوکراین به تصرف هواداران روسیه درآمد و عده‌ای از هواداران روسیه که شواری شهر دونتسک را تصرف کردند، با "اعلام استقلال" از اوکراین و خواهان برگزاری رفراندوم برای پیوستن به روسیه شدند.

اگر شما در اوکراین زندگی می‌کنید، چه مشاهداتی از کشمکش‌های سیاسی چند روز گذشته داشته‌اید؟ شما چشم انداز این کشمکش ها را چطور می بینید و فکر می کنید تاثیر و پیامدهای آن در منطقه چه خواهد بود؟

جان کری، وزیر خارجه آمریکا، در تماسی تلفنی به سرگئی لاوروف همتای روس خود اعلام کرد هر تلاشی از سوی روسیه برای ایجاد بی ثباتی در آنجا "هزینه‌هایی به بار خواهد آورد". سرگئی لاوروف نیز در مقاله‌ای در روزنامه گاردین، با رد این ادعا که کشورش برای بی‌ثبات کردن اوکراین تلاش می‌کند، غرب را به "دامن زدن به تنش ها" متهم کرد.

همچنین روسیه به اوکراین هشدار داد که هر گونه آماده‌سازی نظامی در جنوب و غرب این کشور را متوقف کند چرا که ممکن است منجر به آغاز جنگ داخلی شود.

شما موضع و عملکرد روسیه و کشورهای غربی را در مورد وقایع اخیر اوکراین چطور ارزیابی می‌کنید؟ به نظر شما دولت اوکراین باید چه موضعی در این مورد اتخاذ کند؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را از طریق فرم سمت چپ صفحه برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

phone_icon ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸
sms_icon ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۱۱۲۷ و ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۰۵۴۸
mail_icon shoma@bbc.co.uk
facebook_icon facebook.com/bbcshoma
twitter_icon bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.